_Jak se jmenují maminky, které porodily nejvíc dětí, a co jejich jména znamenají?

Jak se jmenují maminky, které porodily nejvíc dětí, a co jejich jména znamenají?
Datum publikace: 06.08.2014

Podle aktuálních údajů to byly Jany (porodily 6648 dětí), Petry (porodily 5859 dětí), Lenky (porodily 4840 dětí), Lucie (porodily 4749 dětí), Kateřiny (porodily 4470 dětí), Martiny (porodily 3688 dětí), Evy (porodily 3076 dětí), Veroniky (porodily 2932 dětí), Hany (porodily 2932 dětí) a Michaely (porodily 2570 dětí).

 

Co skrývají tato jména? Jaký je jejich původ a význam? 

JANA

je počeštělou variantou německého jména Johana a staročeskou podobou jména je Johana a Johanka. Jméno pochází z hebrejštiny a jde o ženskou variantu k mužskému jménu Jan znamenající bůh je milostivý, bohem daný či milostivý dar boží.
Jaké jsou nejčastější zdrobněliny a domácí podoby jména?
Jméno má mnoho domácích podob a nabízí celou řadu zdrobnělin. Mezi nejčastější patří Jája, Janička, Janinka ale i Nina, Johanuška, Inka či Honzina.
Cizojazyčné varianty jména jsou rozšířené po celém světě. V Anglii je například Jane, Janelle, Jayne, ve Francii Jeanne, v Itálii Giovanna a ve Španělsku Juana.
Jany slaví svátek 21. srpna.

PETRA

variantami je Petruše, Petrana, jméno je řeckého původu a jde o ženskou variantu k mužskému jménu Petr – skálopevný. Jméno Petra je užíváno i jako domácí podoba či zkrácenina samostatného jména Petronela, Petronila, jejichž původ je latinský (ženská varianta ke jménu Petronius) a znamená z rodu Petroniů.
Ale zpět k Petře. Jaké jsou nejčastější zdrobněliny a domácí podoby tohoto jména?
Je jich mnoho: Petruš, Petruška, Péťa, Petík ale i Pitris, Peťulín, Petík či Petráček.
Jméno je hodně používáno i v zahraničí.
Jméno se ve stejně psané podoběužívá například v Německu, Rusku, Maďarsku či Norsku, vedle toho má i další varianty jako například Petrina v ruštině, Petrula v řečtině či Petrana v ukrajinštině.
Petry slaví svátek 17. srpna. 

LENKA 

variací je i jméno Lena. Jméno je zvláštní tím, že vzniklo jako zkrácenina původních jmen končících – len(k)a. Mezi tato jména patří například Magdaléna – Magdalénka, Helena – Helenka a podobně. Jeho původ tak není možné úplně vyložit.
Jaké jsou nejčastější zdrobněliny a domácí podoby jména?
Například Léňa, Lenuška, Lenďa, Leník nebo Leninka, Lenušák, Lendeš nebo Leňásek.
Jméno má i cizojazyčné varianty.
Například v italštině nebo polštině je jím Lena, v maďarštině Lenke a Léna a v holandštině Lene nebo také Leni.
Lenky slaví svátek 21. února.

 

 LUCIE

zastaralá podoba je Luciána a Luciana, jméno je latinského původu a je ženskou obdobou mužských jmen Lucieus a Lucián, tedy světlý, zářící (odvozeno od latinského Lux – světlo).
Jaké jsou nejčastější zdrobněliny a domácí podoby jména?
Lucička, Lucka, Luci, Lucuška ale i Lucušek  a Lúča.
Jméno je používané i v zahraničí, například na Slovensku je Lucia i Luciána, v USA Lucianna, v Rumunksu Lucia a ve Francii Lucie nebo Lucienne.
Jméno Lucie se umístilo nejen v první desítce jmen matek, ale i v první desítce jmen dávaných narozeným dívkám ve stejném statistickém období. Jeho četnost není jen módní záležitostí, ale ukazuje na jeho dlouhodobou vysokou oblibu.
Lucie slaví svátek 13. prosince.

 

KATEŘINA

zkráceninou jména je Katka, samostatnou odvozeninou je Katuše. Jméno má řecký původ a jeho výklad se podává jako čistá či cudná.
Jméno má celou řadu domácích podob a zdrobnělin. Mezi nejužívanější patří Káča, Kačka, Kačena, Katuška, Katla, Katuš ale i Kačaba, Katynka, Kátěnka, Kačule nebo třeba Kateřinka a Kity.
Jméno je velmi oblíbené po celé Evropě.
Například v Norsku má podobu Kat(h)arina, v Holandsku Katharine, ve Švédsku Katarina, v Polsku Katarzyna a v Řecku Katina.
Kateřiny slaví svátek 25. listopadu.

MARTINA

jméno pochází z latiny a je ženskou variantou k mužskému jménu Martin, tedy zasvěcený bohu Martovi, přeneseně bojovný.
Jaké jsou nejčastější zdrobněliny a domácí podoby jména?
Například Martulinka, Martík, Macek ale i Atina, Marfuša, Marta a Martička nebo Martiňák.
Jméno se dává i v zahraničí.
Například stejně psanou podobu jména, jaká se používá u nás, znají i v Rusku, Německu, Itálii nebo třeba Bulharsku, v Polsku je Martyna a například v Dánsku Martine.
Martiny slaví svátek 17. července.

EVA 

odvozeninou jména je Evita, slovanskou obdobou jména je jméno Živa. Jméno pochází z hebrejštiny a znamená živá nebo také přeneseně životadárná či matka života.
Jaké jsou nejčastější zdrobněliny a domácí podoby jména?
Například Evka, Evička, Evčí, Evík, Evoun ale i Evák a Eviňák.
Stejně psanou podobu jména znají i v zahraničí, například v Itálii, Dánsku Norsku či Portugalsku. Různé variant existují v Polsku (Ewa), Maďarsku (Éva) či v Anglii (Eve).
Evy slaví svátek 24. prosince.

VERONIKA 

variantou je Verona a Verena i původnější Berenika, jméno je řeckého původu a znamená nositelka vítězství. Někdy je jméno vykládáno i jako řecko-latinského původu znamenající pravý obraz.
Jaké jsou nejčastější zdrobněliny a domácí podoby jména?
Vera, Verunka, Verča, ale i Runa Nika či Nička.
Jméno je oblíbené i v zahraničí, například v Anglii a Itálii používají variantu Veronica, v Německu mají několik variant jména, například Veronika, Vrena či Vrenia, ve Francii dávají jméno Véronique.
Jméno Veronika se umístilo nejen v první desítce jmen matek, ale i v první desítce jmen dávaných narozeným dívkám ve stejném statistickém období. To ukazuje na jeho dlouhodobou vysokou oblibu.
Veroniky slaví svátek 7. února.

HANA

osamostatnělou domáckou podobou je Hanka, jméno je hebrejského původu a má stejný základ, jako jméno Anna. Základem obou jmen je Channáh – tedy milostiplná, milostná nebo také něžná či líbezná.
Jaké jsou nejčastější zdrobněliny a domácí podoby jména?
Nejčastější je asi už zmiňovaná Hanka, dále pak Hanča, Hančí, Hani, Hančinka nebo Hanulka a Hanuška.
Jméno se dává i v zahraničí. Například v sousedním Německu je jméno Hanna, u něj je se ale předpokládá, že vzniklo jako zkrácenina jména Jonanna. Vedle toho němčina zná i varianty Hannah či Hanni.
V Anglii je jméno Hannah a v Polsku a Maďarsku Hanna.
Hany slaví svátek 15. srpna.

MICHAELA

jméno má variantu Michala, je hebrejského původu a jde o ženskou podobu mužského jména Micha(e)l, tedy podobný bohu.
Jméno má mnoho domácích podob.
Jaké jsou nejčastější?
Nejčastější je asi Míša, ale i Mišák, Mišička, Mišulka , Míšenka, Michalka nebo Michalinka.
Jméno je hojně používáno i v zahraničí.
V Portugalsku je varianta Miguela, v Rusku Michajlina, v Dánsku Michala, v Norsku Michelle a třeba v Itálii Michela.
Michaely slaví svátek 19. října.

 

Zdroj: Český statistický úřad
Miloslava Knappová, Jak se bude vaše dítě jmenovat? Academia, 2010  

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek