_Jaká jména právě letí?

Jaká jména právě letí?
Datum publikace: 25.01.2012

Tereza, Eliška, Anna a Jakub, Jan a Tomáš – tato jména rodiče nejčastěji dávali přesně před rokem. Právě zveřejněná statistika je za leden 2011.

Nejčastější jména děvčat narozených v lednu 2011

Tereza si loni v lednu vybojovala své třinácté vítězství v řadě!
Na druhé místo poskočila Eliška, která si své místo z roku 2010 vyměnila s Annou.
Na čtvrté místo pomyslného žebříčku vystoupila Adéla a pátou pozici si udržela Karolína.

Jména děděná po matce

Z dvacítky nejčastějších dívčích jmen byla nejvíce po matce děděným jménem Jana (24 %), za ní pak Marie (11,8 %), Kateřina (11,2 %) a Andrea (11,1 %).

Netradiční dívčí jména

U narozených dívek je velmi početná skupina cizokrajných jmen ať už z ruské, asijské, angloamerické nebo německé oblasti. Mezi nejčastěji dávanými byla jména Zahrá, Sumaja, Shanti, Marisa nebo Arya.
Jako zajímavosti kromě cizojazyčných jmen lze uvést i domácí jména např. jména Leontýna, Jasmína, Berenika, Gréta, Otýlie, Václava, Berta nebo Leticie.

Nejčastější jména chlapců narozených v lednu 2011

Loni v lednu Jakub opět předehnal Jana a vrátil se na první místo. Třetí místo obhájil Tomáš, čtvrté Lukáš a na páté povyskočil Matěj.
Do první desítky letos v lednu výrazně zasáhl Matyáš, který z loňského jedenáctého poskočil až na šesté místo a stal se tak skokanem roku. Kromě Jakuba, který se z druhé pozice posunul na vrchol, si ještě polepšili také Adam z desátého na sedmé místo a Matěj ze sedmého na páté.

Jména děděná po otci

Narození chlapci dostávají jméno po otci mnohem častěji, než dívky po matce. Z dvacítky nejčastějších chlapeckých jmen bylo nejvíce děděným Jiří (64,4 %), Pavel (59,6 %) a Petr (51,6 %). Za nimi jsou Josef (39,7 %), Václav (38,6 %) a Martin (32,5 %).

Netradiční chlapecká jména

I u chlapeckých jmen jsou velmi početná jména cizího původu, např. Yaman, Bao nam, Charis, Fabricio, Dejan nebo Armando.
Z domácích zajímavých jmen vybíráme Velen, Jonatán, Tomislav, Kilián, Medard nebo Vendelín.

 

(Zdroj dat: Český statistický úřad, leden 2012)

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek