_Jak správně (ne)pojmenovat sourozence? Poradíme vám

Jak správně (ne)pojmenovat sourozence? Poradíme vám
Datum publikace: 02.10.2017

Pokud očekáváte další přírůstek do rodiny, nebo snad čekáte rovnou dvojčata, určitě už jste se zamýšleli nad tím, jaké jméno vyberete. Pojmenovat správně sourozence však může být pořádný oříšek. Jména k sobě musí pasovat, měla by vaše dítka zřetelně odlišit a zároveň by jim do budoucna neměla zadělat na problémy.

Své volby si pečlivě zvažte, klidně si udělejte širší seznam jmen a nechte si projít hlavou, než se pro některé z nich nakonec rozhodnete. My vám s tím poradíme.

Nesnažte se být za každou cenu originální               

Originalita se cení, ale ne za každou cenu. Romeo a Julie sice psali dějiny, pokud o nich ale uvažujete, nechte si to ještě projít hlavou. Taky mějte na paměti, že to, co nyní frčí a je „in,“ už nemusí být za pár let v módě. Pokud doma máte malou Aničku, tak věřte tomu, že k sobě nepotřebuje Elsu z Ledového království. Adam s Evou zase mají svátek v jeden den. Stejně jako Petr s Pavlem, který však má únorový „bonus“ k dobru. Myslete na to, že jména dětí nevolíte podle toho, abyste vyčnívali z davu. Zatímco vy se budete cítit něčím výjimeční, věřte, že jim docela zavaříte.

Vypočítejte si důležité termíny v těhotenství. Podívejte se na naši kalkulačku.

Ať to dobře zní

Přemýšlejte nad tím, jakými způsoby se dají vaše vysněná jména skloňovat. Třeba Matěj a Matyáš. Na první pohled je vše v pořádku, ale co když na ně zavoláte Maty? Taky byste neměli uvažovat o spojení Karolíny (Kája) s Karlou (ale taky Karlem). To pak nastane pořádný chaos. Pokud máte sourozence opačného pohlaví, myslete na to, že by neměli mít stejná jména – Radek a Radka, Martin a Martina, Michal a Michaela. Vy jako rodič si tím sice ulehčíte práci, ale když na ně zavoláte, oni budou zmatení jako lesní včelky. A stejně nebudou vědět, jestli „jsem to já nebo on.“

Takhle tedy opravdu ne

Češi jsou národem vynalézavým a v minulých letech dali svým dětem řadu bláznivých jmen. Nejvíc to schytala malá Análie, která přišla na svět v roce 2015 ve Vítkovické nemocnici. Nouze nebyla ani o exotiku, v Ostravě se narodili taky Jakomo, Emporio King, David Chuanito, Karlos Paul, Akobakr, Dexter, Keitlin, Miriel nebo třeba Nairi. Je záhadou, kudy k nim rodiče došli, v tomto případě by však mělo platit: jednou a dost.

Spokojenost nadevše

Hodně rodičů volí taková jména sourozenců, která začínají na stejné písmeno. Je to šťastná volba? Zkušenosti říkají, že ne. Nechceme vám ale pouze radit, jaká jména nedávat. Nakonec stejně záleží jen a pouze na vás, jakou cestou se vydáte. Je důležité, abyste byli spokojeni, aby se vám jména líbila, ale myslete na to, aby k sobě také pasovala. Nevolíte je totiž pro sebe, ale pro své malé lásky. A o ty jde především!

Autor: Petr Sobol

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek