_Nejoblíbenějšími českými jmény jsou Eliška a Jan

Nejoblíbenějšími českými jmény jsou Eliška a Jan
Datum publikace: 24.10.2017

Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil statistiku jmen, jaká nejčastěji dávali svým dětem letos v lednu čeští rodiče. Nejvíce se narodilo Janů a Elišek. Celkem rodiče dali svým potomkům 496 různých chlapeckých a 593 dívčích jmen.

Od roku 1999 sleduje Český statistický úřad křestní jména dětí narozených v lednu. „Stejně jako vloni byly i letos v lednu nejoblíbenějšími dívčími jmény Eliška, Tereza a Anna. U chlapců to byl Jan, Jakub a Matyáš,“ představuje letošní výsledky Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ. V historii sledování se na prvních třech místech střídala jména Jan, Jakub a Tomáš. Teprve letos jejich řady rozšířil Matyáš. U dívek se za tutéž dobu vystřídalo devět jmen.

Jan bylo nejoblíbenější dětské jméno v celkem deseti krajích. V dalších krajích zvítězil Jakub, Petr nebo Matyáš. U děvčat se na první místa dostalo osm různých jmen, nejčastěji Eliška a Tereza. V Karlovarském kraji se na předních místech umístila i Sára, která celkově skončila na 14. až 16. příčce. V Jihočeském kraji skončila druhá Kateřina, jež byla celkově 13.

„Kromě Honzíků a Elišek dali rodiče letos v lednu i několik zajímavých a neobvyklých jmen. U kluků bych zmínil jména jako César, Florián, Severín, Stig nebo Zlatan. Z holčičích jmen například Arwen, Róza, Saga nebo Ticiana,“ doplnil Tomáš Chrámecký z oddělení vnější komunikace ČSÚ.

Mezi otci bylo nejvíc Janů, Petrů a Tomášů. Matky se nejčastěji jmenovaly Lucie, Jana a Petra. Při porovnání žebříčků jmen rodičů a jejich dětí je vidět, že dědění jmen je výsadou mužů. Jan, Jakub, Lukáš a Tomáš jsou v top 10 u chlapců i otců. Naopak ani jedno jméno z první dvacítky dívčích jmen se nevyskytuje mezi dvaceti nejčastějšími jmény matek. Celkově má zděděné jméno 15,3 % synů a pouze 4,0 % dcer.

Co jména znamenají

Eliška

Původ jména je hebrejský a jeho význam je "můj Bůh je přísaha".
Všechny Elišky, Elky, Elízy, Ely, Elinky a Lízinky mají svátek 5. října.

Tereza

Jméno je řeckého původu a velmi často je spojováno s ostrovem Thera či Theresia – význam by tak mohl být jako pocházející z Thery, či Terezie.
Všechny Terezy, Terezie, Terky, Terezky a Terušky slaví svátek 15. října.

Anna

Jméno je hebrejského původu a vykládá se jako milostná, milostiplná, líbezná či milá.
Všechny Anny, Aninky, Anči, Nanky, Andulky, Aninky a Ani mají svátek 26. července.

Jan

Je hebrejského původu a znamená „Bůh je milostivý“.
Jméno má mnoho variant – například německou Johan. Všichni Janové, Jeníci, Honzíčci, Janíci a Jankové mají svátek 24. června.

Jakub

Jméno je hebrejského původu a znamená – „Ten, kdo se drží za patu“, přeneseně jméno znamená – druhorozený.
Všichni Jakubové, Kubíci, Koubové a Kubíčci slaví svátek 25. července.

Matyáš – je variantou jména Matěj

Jméno je hebrejského původu a znamená „dar boží“.
Všichni Matějové, Máťové, Matýsci a Matesové slaví svátek 24. února.

Zdroj: Jak se bude vaše dítě jmenovat? , Miloslava Knappová

B.N.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek