obrázek1.pngDocent Jozef Záhumenský je přednostou II. Gynekologicko-porodnické kliniky Univerzitní nemocnice Bratislava a Lékařské fakulty Univerzity Komenského. Působí také jako soudní znalecv oboru gynekologie a porodnictví na Slovensku i v České republice. Kromě každodenní práce na porodním sále vede poradnu pro vysoce rizikové těhotenství. Předmětem jeho odborného zájmu je nejen vedení porodů a prenatální péče, ale rovněž problematika těhotných žen s infekčními nemocemi. Zabývá se problematikou gynekologických infekcí a péčí o ženy, které v poporodním období provází problémy. Je autorem dvou monografií, jedné učebnice a mnoha domácích i zahraničních odbnorných článků. Více na www.zahumensky.eu

infekce po císařském řezu Vloženo: 25.11.2019
Dobrý den,pane docente. Můžete mi,prosím,podrobně vysvětlit,co znamaná puerperální sepse s pyometrou a jak k takovému onemocnění dochází. Co je příčinou takové choroby + možné komplikace. Jak se léčí a s jakým úspěchem. Děkuji.
Vloženo: 05.12.2019
_ Odpovědět
Dobrý deň, puerperálna sepsa bola v dávnej minulosti najčastejšou príčinou smrti tehotných, v súčasnej dobe už vďaka antibiotikám je tento stav liečitelný. Aj za normálnych okolností obsahujú očistky (lochie) baktérie, ktoré sú však iba na povrchu dutiny maternice. Za niektorých okolností tieto baktérie môžu prejsť aj do steny maternice a do krvi ženy a vzniká závažná celková infekcia. Cisársky rez zvyšuje riziko infekcie až trojnásobne, preto sa mu za každých okolností snažíme vyhnúť. Lieči sa to antibiotikami, vo velmi závažných prípadoch (ohrozenie života) niekedy je nutné aj odstrániť infikovanú maternicu.
Přidat odpověd: