obrázek1.pngDocent Jozef Záhumenský je přednostou II. Gynekologicko-porodnické kliniky Univerzitní nemocnice Bratislava a Lékařské fakulty Univerzity Komenského. Působí také jako soudní znalecv oboru gynekologie a porodnictví na Slovensku i v České republice. Kromě každodenní práce na porodním sále vede poradnu pro vysoce rizikové těhotenství. Předmětem jeho odborného zájmu je nejen vedení porodů a prenatální péče, ale rovněž problematika těhotných žen s infekčními nemocemi. Zabývá se problematikou gynekologických infekcí a péčí o ženy, které v poporodním období provází problémy. Je autorem dvou monografií, jedné učebnice a mnoha domácích i zahraničních odbnorných článků. Více na www.zahumensky.eu

Borová voda a ohrožení vývoje plodu Vloženo: 26.07.2013
Dobrý den. Prosím o radu. Jsem v 7. tt a jsem trochu vyděšená. Doma máme již 2 leté dítě a tomu jsem běžně už od novorozeneckého věku vymývala oči v případě problému borovou vodou, proto by mě nenapadlo, že ji nemohu užívat v těhotenství. Nyní jsem měla malou virózu s bolestmi v uchu a slzením uší, takže jsem si cca 2 krát kápla pár kapek borové vody do pravého ucha a cca 3-4 krát pár kapek do obou očí - následně jsem se dozvěděla, že kyselina boritá je toxická a tedy pro plod nebezpečná a neměla by se tedy borová voda užívat v těhotenství. Je tomu tedy skutečně tak a mohla jsem tímto poškodit zdraví miminka? Jaký postup mi teď doporučujete? Mám strach o zdraví dítěte.Děkuji moc a nashle.
Vloženo: 30.07.2013
_ Odpovědět
Dobrý den, není důvod na paniku a zděšení. I když byla kyselina boritá zařazena do seznamu látek potenciálně nebezpečných pro reprodukci, její koncentrace v krvi potřebná na škodlivý účinek je poměrně vysoká. Při lokálním podání borové vody, která je 2-3% roztok se do krvi dostanou maximálně bezpečné stopové koncentrace, které nemají na plod žádný vliv. V experimentech na krysách při vysokých koncentracích bylo zjištěno zvýšené riziko poruch vývoje končetin. Pokud chcete mít jistotu, že je vše OK absolvujte ultrazvukový skríning I. trimestru na certifikovaném pracovišti, kde by poruchu vývoje končetin spolehlivě poznali.
Přidat odpověd: