_Vzpomínka na těhotenství? Plod vytištěný ve 3D technologii

Vzpomínka na těhotenství? Plod vytištěný ve 3D technologii
Datum publikace: 09.02.2015

Není to tak dávno, kdy si rodiče hrdě pořizovali fotografické snímky svých novorozenců. Šlo o první důkaz toho, že se miminko narodilo a stalo součástí jejich rodiny a celé lidské společnosti. Poté technologie umožnila jít dál. Díky ultrazvuku bylo možné zachytiti plod už v době před narozením. Nejprve ve 2D, později ve 3D kvalitě. A tak rodinná alba začaly plnit nejen fotky narozených dětí, ale i fotky z období prenatálního vývoje.Věda ale postoupila ještě dál. Rodiče si plod mohou nechat vytisknout na 3D tiskárnách!

 

V Japonsku nejde o žádnou novinku a už před více než dvěma roky ji nastávajícím rodičům nabízela firmy FASOTEC. Pokud si rodiče, zejména matky, přejí nějakou hmatatelnou vzpomínku na těhotenství, není nic lehčího, než se obrátit na firmu, ta plod v děloze „naskenuje“ a vytiskne.

Model plodu na základě snímků z magnetické rezonance

Proces výroby 3D-tištěného fetálního modelu je poměrně jednoduchý. Pomocí MRI (magnetické rezonance) dojde ideálně v období osmého a devátého měsíce těhotenství k pořízení snímků plodu, získané snímky jsou následně pomocí 3D zobrazovacího softwaru zpracovány a odeslány do 3D tiskárny.
Poté je už vše přenecháno přesné technice. K výrobě plodu je obvykle používána bílá pryskyřice, průhledná pryskyřice se používá k výrobě matčina lůna. Výsledný model je naprosto dokonalý. Plod je v děloze uložen přesně v té samé poloze, v jaké byl nasnímán. Nic není nijak upravováno.
3D modely plodů mají obvykle rozměry 90 x 60 x 40 mm a cenově vyjdou na víc než 1200 dolarů. Firma své výrobky doporučuje nejen jako trvalou vzpomínku na dobu před narozením svého dítěte, ale i jako vhodný dárek například prarodičům očekávaného dítěte, a svým zákazníkům dokonce jako bonus nabízí dárkové balení modelu. Mladé Japonky fetálními modely ve tvaru přívěšku zdobí svoje mobilní telefony i vstupní čipy.
S vyráběním fetálních modelů 3D technologií ale příliš nesouhlasí lékaři. Upozorňují na to, že dělat MRI snímky plodů jen kvůli zhotovení modelů není rozumné.

Fetální modely z ultrazvukových snímků

Firmy proto hledaly nové, bezpečnější možnosti, a tak estonská společnost Wolfprint přišla s dalším nápadem. Začala vyrábět částečné modely plodů, ke kterým stačí pouze ultrazvukové snímky. Pokud ke zhotovení modelu chybí nějaký údaj, třeba proto, že není k dispozici snímek zachycující potřebný úhel obličeje, tak jen tvůrci vymodelují sami, na základě svých zkušeností a anatomických znalostí. Podle firmy je nejlepší dobou pro výrobu fetálního modelu období mezi 28. a 32. týdnem gravidity.
Zhotovené modely zobrazují nejčastěji hlavu a část obličeje, ruku či nohu. To ale není žádný problém, rodiče jsou spokojeni i s tím!
Firma používající tuto technologii, si na rozdíl od předchozí jmenované společnosti, zakládá na tom, že se svými výrobky dál pracuje a upravuje a dobarvuje je tak, aby vypadaly jako skutečné a ne jako pouhé odlitky. Dokonce nabízí i výrobu modelů v několikanásobně větším měřítku. Cena těchto 3D modelů se pohybuje kolem 300 euro.

Foto: Wolfprint
http://www.wolfprint3d.ee/ 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek