_Alternativní způsoby krmení pomohou překlenout období, kdy matka nemůže dočasně kojit

Datum publikace: 27.10.2014

Jsou situace, kdy kojení dočasně není možné, nebo dítěti mléko matky nestačí. Pak na řadu přicházejí alternativní způsoby krmení.

 

Situací, kdy je třeba dítě nakrmit a přitom je žádoucí nezničit sací reflex, je celá řada. Náhradní krmení se často používá u nedonošených novorozenců, v případě, že mléko matky kojenci nestačí, když matka na přechodnou dobu užívá léky, které nejsou během laktace s ohledem na zdraví dítěte bezpečné, nebo jen když se na chvíli vzdálí a o dítě pečuje otec, babička či další dospělý.
Smyslem alternativního (náhradního) krmení je zbavit dítě hladu a přitom nijak nenarušit sací reflex.

Proč nespěchat na krmení z lahve

Pokud jde skutečně o dobu přechodnou a očekává se, že se matka s dítětem vrátí k plnému kojení, je nevhodné dítě učit na láhev. Pití z lahve vyžaduje jinou techniku sání a je pro dítě snazší. Je tak logické, že dítě začne velmi rychle lahvi dávat přednost a kojení odmítá.
Při krmení náhradními technikami je třeba počítat s tím, že krmení trvá déle a je náročnější. Většina dětí i dospělých ho ale zvládne.

Alternativní (náhradní) krmení dítěte

Krmení čajovou lžičkou

Lžičku přiložíte k ústům dítěte. To reflexivně začne jazykem provádět sací pohyby. V tu chvíli lžičku nakloníte, aby mléko steklo ze lžičky do úst. Když dítě polkne, podáváte další lžičku s mlékem.
Při krmení dítě držíte na ruce v téměř svislé poloze. 

Krmení stříkačkou

I v tomto případě vyčkáte, až dítě otevře ústa. Poté mu do nich vložíte stříkačku a pomalu, tak aby dítě stačilo polykat, tlačíte píst. Aby technika byla provedená správně, je nutné, aby dítě spolupracovalo a jemně mléko sálo.
Při krmení dítě držíte na ruce v téměř svislé poloze. 

Krmení z prstu pomocí hadičky

Stříkačku lze využít i při krmení z hadičky, kterou máte položenou na prstě.
Technika je jednoduchá.
Na prst si položíte tenkou hadičku (cévku na krmení), která je napojená na stříkačku. Prst spolu s hadičkou dítěti vsunete do úst a v okamžiku, kdy dítě začne ústy provádět sací pohyby, tak pomalu stlačujeme píst stříkačky. Vždy je třeba postupovat pomalu, aby dítě stačilo polykat.

Krmení očním kapátkem

Technika je velmi podobná krmení stříkačkou. Akorát netlačíte píst, ale pomalu stlačujete gumičku kapátka.
I zde by dítě mělo spolupracovat a jemně sát.

Krmení z kádinky (hrnečku, skleničky)

Okraj nádoby přiložíte dítěti k ústům a v okamžiku, kdy dítě začne vykonávat sací pohyby, pomalu lijete mléko.
Opět je třeba dítě nezahltit a dát mu čas polykat. 

Krmení dítěte ze suplementeru (speciální relaktační pomůcka)

Jde o metodu, která kombinuje kojení a náhradní způsob krmení.
Dítě je přiloženo k prsu matky, u toho je ale zároveň připevněná hadička (cévka). Dítě saje jako z prsu matky, čímž stimuluje tvorbu mléka a posiluje sací reflex, a zároveň je přikrmováno hadičkou, jejíž druhý konec je v kádince s mlékem.
Vzhledem k tomu, že by kádinka měla být výš než je prsní dvorec matky, tak je vhodné, aby kádinku (nebo plastovou nádobu) měla matka zavěšenou na krku, ideálně dnem vzhůru, aby mléko snadno vytékalo.

Na co dát pozor při náhradním krmení

Při náhradním krmení je možné dítě krmit mateřským mlékem, v případě nutnosti i umělou stravou. Pokud nejde o čerstvě odstříkané mléko, ale o umělou výživu, kterou jste právě připravili, či o mateřské mléko odstříkané a následně ohřáté, vždy dejte pozor na teplotu krmení, aby se dítě nespálilo. Teplotu můžete orientačně zkusit kápnutím na vnitřní stranu svého zápěstí.
Při náhradním krmení, jak již bylo zmíněno, je nutné vždy dítě krmit pomalu a po malých dávkách, aby stihlo polykat a nezahltilo se.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek