_Viktorie se narodila jako pěkný cvalík, vážila 6050 gramů

Viktorie se narodila jako pěkný cvalík, vážila 6050 gramů
Datum publikace: 09.03.2015

Světem čas od času proletí zprávy o extrémně velkých novorozencích. Mezi největší děti světa porozené vaginálním porodem patří například George Joseph King z Británie, který se narodil 11. února 2013, dva týdny po očekávaném termínu porodu, a vážil 7002 gramů. Velké děti se ale rodí i u nás. Největším českým novorozencem je chlapeček s porodní hmotností 6450 gramů. Viktorie s váhou 6050 gramů mu tak šlape na paty.

Viktorie přišla na svět císařským řezem 10. února letošního roku v porodnici v Apolinářské ulici a její novorozenecká váha byla 6050 gramů. Se svou váhou se řadí mezi největší miminka narozená v Česku.

Český rekord v porodní váze novorozence

Oficiálně největším českým novorozencem je chlapeček. „Do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov byl zaevidován dne 18. ledna 2008 rekord v největší váze novorozence. Rekordmanem je Matěj Reiterman z Kamenice u Jihlavy, který se své matce Kateřině Reitermanové narodil v jihlavské porodnici dne 30. prosince 1994 s porodní hmotností 6 450 gramů,“ uvádí pro ABC těhotenství Barbora Zavadilová z České knihy rekordů.
I v délce novorozence drží prim chlapeček. „Novorozencem s největší porodní délkou je Vojtěch Podruh, který se se narodil dne 17. listopadu 2005 v Nymburce s porodní délkou 60 centimetrů. Údaj byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov zaevidován dne 25. října 2006,“ doplňuje Barbora Zavadilová.

Holčičky vážící přes šest kilogramů

Přestože čelo tabulky největších českých novorozeňat obsadili chlapci, holčičky jim jejich vítezství nedávají bez boje.
V únoru roku 2007 byl stav následující: „Oficiálně největším narozeným dítětem u nás je Zuzana Šambergrová, narozená 2003 v Karlových Varech. Při narození vážila 6,15 kilogramů a měřila 57 centimetrů,“ uvedl tehdy pro deník Blesk Miroslav Marek z Muzea rekordů v Pelhřimově.

Jakým matkám se rodí velké děti

Velké děti se obvykle rodí velkým matkám. Dalšími příčinami narození velkých dětí jsou obezita nebo cukrovka matky. „Pokud těhotná žena trpí cukrovkou, dostává se k plodu krevním oběhem vyšší množství cukru a plod tento cukr neumí využít, tak přibírá na váze,“ vysvětluje profesor Pavel Calda, porodník, kterou „malou“ Viktorii přivedl na svět, a hned dodává. „V tomto případě ale maminka diabetem ani významnou nadváhou netrpěla. Viktorka se prostě jen narodila velká.“

Kolik běžně váží čeští novorozenci

Viktorka svou hmotností 6050 gramů překročila dvojnásobně nejčastější váhu českých dětí.
„Dvě třetiny živě narozených dětí se rodí s porodní hmotností 3 až 4 kilogramy. Nejčastěji váží právě 3 až 3,5 kg,“ uvádí Zpráva o novorozenci 2012 publikovaná Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) v listopadu 2013.
Redakce ABC těhotenství přeje "malé" Viktroii i jejím rodičům hodně štěstí. 

 

Foto: Archív ABCtehotenstvi.cz a Pavel Calda
9.3.2015 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek