_Horké letní dny škodí spermiím, co s tím?

Horké letní dny škodí spermiím, co s tím?
Datum publikace: 10.08.2015

Léto, zdá se, reprodukci příliš nepřeje. Vysoké letní a tropické teploty tlumí tvorbu spermií a navíc i tlumí zájem o sex. Jenže nic není tak černé, jak se může na první pohled zdát. Životaschopnost spermií lze mnohým podpořit!

 

„Je známo, že zvýšená teplota nepříznivě působí na tvorbu spermií, přesněji na jejich produkované množství, proto také při vyšetření spermiogramu v létě zjišťujeme nižší průměrnou koncentraci, než je tomu v chladných měsících,“ popisuje profesor MUDr. Pavel Trávník, DrSc., ředitel integrovaných laboratoří Sanatoria REPROMEDA a člen výboru Asociace reprodukční embryologie.
Pokud se k tomuto faktu přidá ještě skutečnost, že horké letní dny tlumí lidskou aktivitu, včetně té sexuální, může se zdát, že plodnost je vážně ohrožena.
Lékaři však v tomto směru úplně skeptičtí nejsou. „Koncentrace spermií není, pokud neklesne pod určitou hranici, nejdůležitějším faktorem mužské plodnosti. Důležitá je jejich kvalita a životaschopnost,“ doplňuje odborník.

Jak podpořit životaschopnost spermií a plodnost muže v létě?

Přinášíme pět tipů, jak na to!

  • Mírněním dopadů tepla pobytem v klimatizovaných místnostech – teplo snižuje produkci spermií – vyhřívané sedačky v autě i horké letní dny trhající jeden teplotní rekord za druhým jsou proto jejich nepřítelem.
  • Nošením volných kalhot a šortek – těsné teplé kalhoty způsobují zvýšení tepla v oblasti varlat, tím dochází opět ke snížení produkce spermií. Obzvlášť nebezpečné jsou těsné rifle.
  • Konzumace čerstvého ovoce a zeleniny – strava bohatá na vitaminy a minerály prospívá nejen produkci spermií, ale i podporuje zdravou chuť na sex. Mnoho ovoce a zeleniny je dokonce považováno na afrodiziaka. Nejznámější jsou meloun, fíky, broskve, ze zeleniny třeba chřest.
  • Konzumace jahod – podle babských rad konzumace čerstvých jahod u mužů zvyšuje tvorbu pohlavního hormonu testosteronu a podporuje vznik spermií. Více účinků mají jahody lesní než pěstované kultury.
  • Zkuste ústřice či celozrnné pečivo – tyto potraviny jsou bohaté na zinek a ten má v tvorbě spermií zásadní význam. Problém s množstvím zinku v organismu může být v tom, že v letních měsících dochází k jeho poklesu tím, že odchází z těla spolu s potem. Přestože k zajištění správné spermatogeneze stačí jen minimální množství tohoto prvku, je fajn na to myslet. Ústřice jsou navíc i afrodiziakem, jehož síle věřil i známý italský svůdce a milovník žen Giacomo Casanova.
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek