_Lékaři varují před zbytečným pořizováním ultrazvukových snímků v těhotenství

Lékaři varují před zbytečným pořizováním ultrazvukových snímků v těhotenství
Datum publikace: 02.04.2015

Ultrazvukový snímek jako vzpomínka na těhotenství? Maminky, zapomeňte na to! Ultrazvuk je dobrý pomocník, ale nic se nemá přehánět. A dělat UZ snímky jen kvůli vzpomínkovým fotkám do alba, je nezodpovědné!

 

Angličtí lékaři vydali varování pro všechny těhotné. Upozorňují v něm, že pořizování UZ snímků, zejména během prvních deseti týdnů těhotenství, bez lékařského opodstatnění je riskantní. „Ultrazvuk má sloužit k získání poznatků a důležitých informací o vyvíjecím se plodu, nikoli jako prostředek, který vytváří suvenýry,“ stojí v prohlášení lékařů z Royal College.
Lékaři upozorňují na to, že ač ultrazvuk přináší do gynekologie a porodnictví velká pozitiva, umožňuje přesnou diagnostiku a přináší zásadní informace o vyvíjejícím se plodu uvnitř dělohy, tedy z míst, která jsou lidskému oku nepřístupná, nesmí se zapomenout na to, že působení ultrazvukových vln způsobuje mírný ohřev tkání vyvíjejícího se plodu. A nikdo zatím neumí přesně vysvětlit co toto zahřátí v době vývoje a vzniku zárodečných lišt může u 10 týdenního zárodku způsobit. „My nevíme o žádném případu, kdy by ultrazvuk nějak poškodil embryo či plod v děloze ženy. Nicméně říkáme, že by mělo platit pravidlo jakéhosi principu předběžné, preventivní opatrnosti,“ říká Dr. Christoph Lees.
Lékařská společnost vydala prohlášení jako reakci na stále rostoucí počet lékařů a klinik, kteří nabízejí ultrazvukové snímky jako suvenýry a provádí ultrazvuk nikoli z lékařských a zdravotních důvodů, ale jako „atrakci“ pro nastávající rodiče, která zařízením přináší nemalé peníze.

Čeští lékaři také neradi vidí zneužívání ultrazvuku

Čeští lékaři vidí věc obdobně už dlouhodobě. Na stránkách České Společnosti pro Ultrazvuk v Porodnictví a Gynekologii ČLS JEP je stanovisko vydané k bezpečnosti užívání ultrazvuku v gynekologii a porodnictví již ze dne 4.ledna 2013.
V prohlášení se mimo jiné uvádí toto: „Je obecně uznáváno, že k diagnostickým účelům se využívá velmi nízká intenzita ultrazvuku a jen po dobu nezbytně nutnou k získání požadované informace. Lékaři pracující s ultrazvukovými diagnostickými přístroji by měli mít dostatečné vzdělání, praxi a vědomosti o bezpečném užívání diagnostického ultrazvuku, aby byli schopni zajistit nejlepší možné výsledky vyšetření.“
Přestože Česká společnosti pro ultrazvuk v porodnictví a gynekologii České lékařské společnosti Jana E. Purkyně, ve svém vyjádření není tak razantní, jako jejich angličtí kolegové, stanovila v prohlášení jasné zásady používání ultrazvuku. Z nich vyplývá, že ultrazvuk má být používán s ohledem na bezpečnost vyvíjejícího se plodu, probíhajícího těhotenství i samotné pacientky.
„Ve světle současných poznatků jednotlivé odborné ultrazvukové společnosti vždy doporučovaly a doporučují:

  • využívat ultrazvuk pouze k diagnostickým účelům
  • jen po dobu nezbytně nutnou k získání dostatečné informace 
  • jen tak často, jak je to nezbytně nutné.“

 

Celé prohlášení naleznete zde: http://www.csupg.cz/dokumenty-2/

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek