_Šestá dětská nemoc může u dětí proběhnout i bez vyrážky

Šestá dětská nemoc může u dětí proběhnout i bez vyrážky
Datum publikace: 18.02.2015

Poměrně častým dětským infekčním onemocněním je šestá dětská nemoc. Nejčastěji se vyskytuje u batolat. Pro nemoc je charakteristická vysoká teplota a nesvědivá vyrážka.

Šestá dětská nemoc (šestá nemoc, exanthema subitum či roseola infantum) je jedním z nejčastějších infekčních onemocnění dětí do tří let věku. K nákaze nejčastěji dochází přes sliny dospělých, virus se ale nachází i v mateřském mléce a moči. Nákaza se může šířit i v dětských kolektivech přenosem přes kontaminované hračky.
„Nemoc způsobuje lidský herpesvirus 6 označovaný zkratkou HHV6, podobně onemocnění může vyvolat i příbuzný sedmý lidský herpesvirus HHV7. Inkubační doba onemocnění je zhruba deset dní. Nemoc zanechává dlouhodobou imunitu, člověk jí tak onemocní pouze jedenkrát za život,“ přibližuje úvodem MUDr. Markéta Geleneky z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice na Bulovce.

Jak šestá dětská nemoc probíhá

  • Nemoc začíná náhlou horečkou (38°C - 39°C). Ta trvá 3-5 dní, pak rychle klesá.
  • Poté se objevuje červená vyrážka. Vyrážka je nejprve na trupu, z něj se postupně šíří na krk a končetiny. Typické pro šestou dětskou nemoc je, že vyrážka nezasahuje do obličeje! Vyrážka nesvědí a mizí během několika hodin až pár dní.
  • Výsev vyrážky doprovází únava, podrážděnost až plačtivost, nechutenství.
  • Součástí průběhu onemocnění je zduření podčelistních a šíjových uzlin.
  • Objevit se může i zarudnutí v krku a vodnatá rýma.

Léčba šesté dětské nemoci

„Průběh onemocnění obvykle nevyžaduje hospitalizaci. V domácí péči stačí nastolit klid na lůžku, doplněný podáváním léků na snížení teploty. Vhodné je dbát na pitný režim nemocného. U dětí nemoc může probíhat i bezpříznakově, pouze s náhlým vzestupem teploty, bez rozvoje vyrážky.
U větších dětí a dospělých pacientů nemoc často probíhá pod obrazem lehkého syndromu infekční mononukleózy,“ doplňuje MUDr. Markéta Geleneky.
Na snížení teploty se doporučuje podávat volně prodejné léky s obsahem látky paracetamol a ibuprofen, dle doporučeného dávkování.
Proti šesté dětské nemoci se neočkuje, jediná možná prevence spočívá v izolaci nemocného od kolektivu a ve zvýšení hygieny v době, kdy v dětském kolektivu (v jeslích, školce, na písku a podobně) dojde k výskytu nákazy.

Komplikace šesté nemoci

Nejčastější komplikací šesté nemoci jsou febrilní křeče. Pokud nastanou, je třeba zavolat záchrannou službu a nechat dítě bezodkladně převést do nemocnice. Rychlá konzultace s lékařem je vhodná i pokud, zejména u novorozence či kojence, tělesná teplota překročí 39°C, případně pokud horečka neklesá po podání léků na snížení teploty. Hospitalizaci vyžaduje i porucha krvetvorby nebo zánět mozkových blan či jater. „Tyto komplikace jsou ale vzácné,“ uzavírá lékařka.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek