_Nejčastější gynekologický problém? Výtok.

Datum publikace: 18.02.2013

Výtoky jsou nejčastějším gynekologickým problémem, se kterým se setkávají ženy v reprodukčním období. Příčinou jeho vzniku je nejčastěji probíhající infekce nejrůznějšího druhu.

„Mezi nejčastější infekce patří kvasinková nákaza, se kterou se jednou v životě setká téměř každá žena. V takovém případě je poměrně snadná diagnostika a doporučená léčba většinou problém snadno a rychle vyřeší.
Výtok však může mít i jiné, mnohem vážnější příčiny. Pokud žena trpí opakujícím se výtokem, kde většina běžně podávané lokální terapie selhává, je třeba myslet například i na onemocnění kapavkou. V tomto případě neléčená infekce může znamenat i vznik neplodnosti. Některé typy výtoků ale vůbec nesouvisejí s infekcí a jsou obrazem hormonálních změn,“ popisuje profesor MUDr. Pavel Calda, gynekolog ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Jak se odhalí původce potíží

Diagnostika a léčba poševních infekcí spadá do rukou lékaře. Mnoho infekcí má velmi podobné příznaky i přesto, že původci jednotlivých onemocnění se liší a reagují na jiný typ léků.
„Některé infekce je možné velmi přesně diagnostikovat přímo v ordinaci. U části případů je však třeba pomoc laboratoře, která přesně určí původce a zároveň doporučí i účinnou léčbu,“ dodává lékař.

Prevence vzniku vaginálních infekcí

Některé ženy jsou k rozvoji poševních infekcí náchylnější, jiné se s nimi setkají výjimečně. Ženy s oslabenou slizniční imunitou, diabetičky, těhotné ženy a ženy užívající hormonální antikoncepci mohou být k některým nákazám náchylnější a setkávají se s nimi poměrně často. „Je ale i část žen, které nepatří ani do jedné jmenované skupiny a na poševní infekce opakovaně trpí. Tento problém je většinou spojen s narušenou poševní mikroflórou, která má v rozvoji infekcí zásadní místo.
Pokud dojde jednou k nerovnováze poševního prostředí a změně pH pochvy bývá poměrně obtížné rovnováhu zpět získat,“ popisuje profesor Calda.
Obecně je rizikovým faktorem vzniku poševních infekce střídání sexuálních partnerů, přehnaná, nebo naopak nedostatečná hygiena a nesprávná životospráva.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek