_Špatná ústní hygiena může být příčinou problému s otěhotněním

Špatná ústní hygiena může být příčinou problému s otěhotněním
Datum publikace: 25.06.2017

Helsinští vědci přišli se zajímavou zprávou. Za problémy s otěhotněním může stát z špatná hygiena dutiny ústní a parodontální patogen. Svůj názor mají podložený studií.

 

Studie byla publikována letos 12. června v časopise Journal of Oral Microbiology. Vědecká práce byla provedena na vzorku 256 zdravých mladých žen ve věku 19 až 42 let, které přestaly užívat antikoncepci za účelem otěhotnět.
Dobrovolnice na začátku studie podstoupily vyšetření u stomatologa a u gynekologa.
V rámci stomatologické prohlídky se vědci zaměřili na testování hlavních parodontálních patogenů a zjišťovali i protilátky ve slinách.
Gynekologické vyšetření zahrnovalo kromě jiného i stěry, ze kterých se laboratorně zjišťovala přítomnost bakterií způsobujících vaginózu.
Poté byly ženy po dobu dvanácti měsíců sledovány. Pro vědce bylo zásadní to, která z žen během této doby otěhotní.

Bakterie z úst brání těhotenství

Závěry studie ukázaly, že ženy, u nichž v počátku studie byla v ústech laboratorně potvrzena bakterie porfyromonas gingivalis, měly s otěhotněním problémy, na rozdíl od žen, u kterých laboratorně tyto bakterie prokázány nebyly.
Na základě této studie odborníci apelují na mladé ženy plánující početí – ústní hygiena je důležitá nejen z pohledu zdraví zubů, ale i z pohledu reprodukce.

Bakterie porfyromonas gingivalis

Je anaerobní gram-negativní bakterie nacházející se v dutině ústní. Podle odborníků stojí za vznikem celé řady zdravotních potíží. Způsobuje stomatologické problémy, některé potíže zažívacího traktu a podílet se může i na rozvoji vaginózy. Spojena je i s rozvojem revmatoidní artritidy.

foto: pixabay.com

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek