_Bakteriální vaginóza

Datum publikace: 20.02.2013

Nerovnováha přirozené poševní flóry a přemnožení některých bakterií je jednou z nejčastějších příčin výtoku. V tomto případě mluvíme o bakteriální vaginóze. 

Tento typ gynekologických obtíží je diagnostikován až u padesáti procent žen, které do gynekologické ambulance přivede poševní výtok.
„Příčinou tohoto problému je přemnožení části bakterií, které jsou za normálních podmínek běžnou fyziologickou součástí poševní mikroflóry. Součástí tohoto stavu je zároveň i zvýšení pH pochvy a snížení počtu laktobacilů, které v poševním prostředí právě regulují množství ostatních typů bakterií,“ uvádí profesor MUDr. Pavel Calda, gynekolog ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

K rozvoji potíží často dochází například po návštěvě chlorovaného bazénu nebo po léčbě antibiotiky, kdy dojde k „dezinfekci“ přirozeného poševního prostředí a k zahubení pozitivně působících laktobacilů.

Nejčastější příznaky bakteriální vaginózy:

  • Výtok šedobílé barvy, často zapáchající po rybině
  • Mírné svědění až pálení poševních sliznic

Léčba bakteriální vaginózy:

„Léčba spočívá v podání lokálních antibiotik, které si žena nejčastěji po dobu jednoho týdne zavádí na noc, u vážných a často se opakujících potíží je možné nasadit i celkovou léčbu. V těchto případech je vhodné přeléčit i sexuálního partnera,“ uvádí lékař.
Prevencí vzniku tohoto problému je užívání lokálních přípravků, které obsahují laktobacily.
Podobnými příznaky jako jsou uvedeny u bakteriální vaginózy se může projevovat i aerobní vaginóza.
Příčinou této infekce je přemnožení aerobních bakterií z řad streptokoků skupiny B a E.coli, které jsou také součástí běžného osídlení organismu.
Pokud laboratoř prokáže tento druh infekce, je ženě podána odpovídající lokální antibiotická léčba s ohledem k citlivosti přítomné bakterie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek