_Atrofická vaginis

Atrofická vaginis
Datum publikace: 24.02.2013

Na výtoky trpí většinou ženy v reprodukčním období. Ne vždy tomu tak ale musí být. Atrofický zánět poševních sliznic je typický tím, že postihuje dívky a ženy, které nemenstruují.

Atrofický poševní zánět sliznic je spojen se sníženou produkcí ženských pohlavních hormonů estrogenů.
„Tento typ problému se týká dívek, které ještě nezačaly menstruovat, těhotných žen a žen po přechodu. Tyto ženy mají sníženou hladinu ženských hormonů estrogenů, v jejímž důsledku se stává poševní sliznice nedostatečně vlhká, je ztenčená a lomivá.
Tím vznikají dva problémy.
Samotná suchost sliznice a snížená odolnost vůči infekcím.
Pokud dojde k velkému přesušení sliznic, vzniká paradoxně problém v podobě silného žlutavého hustého výtoku. V této akutní fázi je třeba odlišit, zda jde stále o přesušení sliznic, nebo zda došlo k rozvoji nějaké bakteriální infekce,“ popisuje profesor MUDr. Pavel Calda, gynekolog ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
U některých žen se problémy objevují i v době kojení.

Příznaky atrofického zánětu poševních slznic:

  • Přesušená sliznice se může projevovat silným žlutavým hustým výtokem, stejné příznaky však může mít i bakteriální infekce.
  • Pálení
  • Svědění
  • Bolest při pohlavním styku

 

Atrofická vaginitída - parabazální buňky (některé s projevy parakeratózy) a zánětlivé elementy.

Atrofická vaginitída - parabazální buňky (některé s projevy parakeratózy) a zánětlivé elementy.

 

Léčba atrofického zánětu poševních sliznic:

Léčba přesušených sliznic spočívá v lokálním podávání estrogenů, které se vstřebávají poševní sliznicí a obnovují přirozenou vlhkost.
„Při potvrzení bakteriální infekce je na místě antibiotická léčba nasazená s ohledem k citlivosti detekovaných bakterií,“ popisuje lékař.

 

 Obrázek Bioptická laboratoř s.r.o.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek