_Bakteriální zánět pochvy

Datum publikace: 23.02.2013

Příčinou vaginálního výtoku může být bakteriální zánět. U žen v reprodukční období tento problém není častý, spíše se vyskytuje u žen po menopauze. V některých případech může infekce zasáhnout nejen sliznice pochvy, ale i děložní čípek.

„Příčinou hnisavého bakteriálního zánětu může být celá řada bakterií.
Pokud dojde k nástupu hnisavého výtoku, je třeba zjistit, která bakterie je příčinou potíží a zahájit rychle léčbu, aby nedošlo k rozšíření zánětu do vyšších etáží pohlavních cest ženy,“ říká profesor MUDr. Pavel Calda, gynekolog ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Vyskytne-li se problém u ženy velmi sexuálně aktivní, je třeba myslet i na nákazu bakterií Neisseria gonorrhoeae, která je původcem onemocnění kapavkou a neléčená může způsobit problémy s otěhotněním a neplodnost. 

Nejčastější příznaky bakteriální infekce:

  • Hnisavý výtok
  • Bolest při pohlavním styku
  • Bolest v podbřišku
  • Otok sliznic
  • Zarudnutí sliznic 

Léčba bakteriální infekce

„Léčba bakteriálních infekcí spočívá v podání antibiotik, které jsou nasazené s ohledem na citlivost bakterie. Tuto citlivost spolehlivě prokáže rozbor stěru zaslaný na kultivaci do laboratoře.
V případě pohlavně přenosných infekcí je nutné, aby léčbu podstoupili i všichni sexuální partneři ženy,“ upozorňuje lékař.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek