_Trichomonádové infekce

Trichomonádové infekce
Datum publikace: 19.02.2013

Příčinou silného výtoku může být prvok žijící v tmavém vlhkém prostředí Trichomonas vaginalis. Mírně svědivý výtok, je v tomto případě příznakem toho, že v pochvě ženy probíhá akutní trichomonádová infekce. Tato nákaza je přenosná pohlavním stykem a inkubační doba onemocnění jsou 3-28 dní.

Přenašečem prvoka bývají muži, u kterých nákaza ve velké většině probíhá zcela bezpříznakově, naproti tomu infekce probíhající u žen může mít mnoho podob.
„Až polovina nakažených žen o svém problému díky nenápadnému průběhu onemocnění často nepřikládá žádnou váhu a k diagnóze mnohdy dochází až tehdy, dojde –li k výraznějšímu zhoršení stavu a žena vyhledá lékaře. Když je nemoc diagnostikovaná tak si žena zpětně uvědomí, že mírné obtíže měla již delší dobu.
Tento problém je poměrně častý v době těhotenství, kdy žena mírné potíže spojuje s graviditou,“ vysvětluje profesor MUDr. Pavel Calda, gynekolog ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Častým obdobím, kdy dochází ke zhoršení problémů, bývá u netěhotných žen období menstruace.

Nejčastější příznaky trichomonádové infekce:

  • Výtok, který může být mírně svědivý a zapáchající
  • Bolesti v podbřišku
  • Bolest při pohlavním styku
  • Bolest při močení
  • Otok sliznic pohlavních orgánů
  • Nákaza však může probíhat jen velmi mírně, případně téměř bez příznaků

Léčba:

Léčba trichomonádové infekce spočívá ve správné diagnostice a cíleně podaných antibiotikách. „Pokud je diagnostikována tato infekce je namístě přeléčení nejen ženy, ale i jejího sexuálního partnera,“ říká profesor Calda.

 

Obrázek Bioptická laboratoř s.r.o.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek