_Syfilis - lues, příjice

Syfilis - lues, příjice
Datum publikace: 03.08.2015

Syfilis je bakteriální onemocnění. Od počátku roku 2008 je pozorován nárůst infekce u mužů, gayů, při nechráněné sexuální aktivitě.

Nemoc se v typických případech přibližně 3 týdny po nakažení projevuje tvorbou vředů na sliznici nebo kůži v místě vstupu infekce do organismu, například v ústní dutině, v oblasti červeně rtů, v okolí anu anebo kdekoli na těle v místě kontaktu.
Další vývoj je závislý na aktuálním stavu imunitního systému. Infekce je buď z těla eliminována, anebo se hematogenní cestou dostává do celého těla za příznaků různých forem sekundárního postižení kůže a vnitřních orgánů. Pokud nemoc není léčena, nastává různě dlouhé období latence, tedy klidu, kdy se nemoc výrazně neprojevuje, které může vyústit do třetího stadia. V tom dochází k tvorbě tzv. gummat (uzlovitá ložiska). Ta se mohou vyskytovat na sliznicích, na kůži, ale i v orgánech. Mimo to může mít nemoc také neurologický a psychiatrický dopad na nemocného.
Původcem onemocnění je bakterie Treponema pallium.

Toto onemocnění podléhá povinnému epidemiologickému hlášení. V roce 2012 bylo v České republice na registr pohlavních nemocí hlášeno 696 případů. Léčba je možná penicilinovými deriváty ve specializovaných centrech.

Zdroj: Dermatovenerologická klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek