_Poševní mykóza, neboli kvasinky (Vulvovaginální kandidóza)

Poševní mykóza, neboli kvasinky (Vulvovaginální kandidóza)
Datum publikace: 21.02.2013

Léto, teplo a mokré plavky, to je nejčastější obraz vzniku vulvovaginální kandidózy, kterou většina žen zná spíše pod názvem poševní mykóza. Její výskyt se ale neváže pouze k prázdninovým dnům, objevit se může kdykoli.

Příčinou kandidózy (kvasinková infekce, poševní mykóza) je kvasinka Candida, nejčastěji C. alba, jíž se daří v prostředí, které pochva plně nabízí - v teple, tmě a vlhku.
„Faktorem, který podporuje rozvoj nákazy je i častá konzumace sladkého, nadměrná hygiena, používání dráždivých mýdel a sprchových gelů, či těsné kalhoty. Některým ženám dělá potíže i používání parfemovaných hygienických potřeb.
Tato infekce patří mezi nejčastější nákazy žen středního věku a předpokládá se, že každá žena v reprodukčním období se minimálně jednou s tímto druhem nákazy setká, až polovina žen trpí nákazou opakovaně,“ uvádí profesor MUDr. Pavel Calda, gynekolog ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Poševní mykóza se častěji vyskytuje u žen obézních, u žen s diabetem, u těhotných maminek a žen užívajících hormonální antikoncepci.
„ Pro poševní mykózu je časté, že se potíže vlivem hormonálních změn zhoršují před začátkem menstruace a v jejím průběhu ustupují. U některých pacientek jde o dlouhodobý problém,“ dodává lékař.
Kvasinkovou infekcí netrpí pouze ženy, ale mohou jí onemocnět i muži. U části z nich může infekce probíhat bezpříznakově, u některých se infekce projevuje zarudnutím a pálením sliznice penisu.

Příznaky poševní mykózy:

  • Svědění až pálení sliznice
  • Bílý povlak na sliznici, pod kterým je růžové podloží
  • Otok sliznic
  • Hustý bílý výtok připomínající tvaroh
  • Bolest při pohlavním styku
  • Časté močení 

Candida

Candida - původce kvasinkového výtoku

 

Léčba kvasinkové infekce:

Léčba nejčastěji spočívá v lokálním podání antimykotických přípravků, které jsou volně k prodeji v lékárnách bez lékařského předpisu a ženy, které na kandidózu často trpí, je mívají jako běžné vybavení domácích lékárniček.
U často se opakujících mykóz je možná i léčba celková – pomocí polykacích tablet, v takových případech je vhodné, aby byl přeléčen i sexuální partner.
Možná je i léčba pomocí autovakcíny.

 

Obrázek Bioptická laboratoř s.r.o.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek