MUDr. Markéta Geleneky
je odborníkem na problematiku klinické toxoplasmózy. Působí jako konzultant v této oblasti na Infekční klinice FN Na Bulovce Praha. Zaměřuje se především na diagnostiku a léčbu vrozené toxoplasmózy, a to u těhotných pacientek i novorozenců. Věnuje se pravidelné přednáškové a publikační činnosti. Bližší informace o jejích aktivitách klikni zde

Kliste Vloženo: 14.04.2022
Vazena pani doktorko, moc se omlouvam, ale znovu se na Vas obracim s prosbou o radu. Prckovi budou brzy dva roky. A ja mam paniku z klistat, je to na miste? Nerada bych nam tim zkazila pobyt v prirode. Jak mam prosim postupovat, abych mohla byt v klidu... Detska lekarka mi rikala, ze ockovani az po patem roce, ze deti pripadnou nakazu encefalitidou snasi dobre, bez nasledku a ze ockovani predstavuje v tomto pripade vetsi riziko. Je pravda, kdyz vytahnu kliste do 24hodin, tak je pravdepodobnost prenosu boreliozy nizka? Mam strach i z prelezeni klistete ze psa na dite, kdyz budeme na pobytu nekde, kde treba kamaradi maji psa, ze se o dite otrou nebo tak. Moc dekuji za odpovedi, vysvetleni a doufam i uklidneni.
Vloženo: 18.04.2022
_ Odpovědět
Dobrý den, doporučuji naprosto standardní přístup - každý den se prohlédněte, a pokud najdete klíště, odstraňte jej. Při pobytu v lese či v přírodě volte delší nohavice a repelenty. Klíšťovou encefalitidu děti opravdu prodělávají v drtivé většině případů bez problémů, zato mezi rizikovou skupinu patříte vy - očkování doporučuji tedy hlavně rodičům. Na borreliozu se očkovat nedá, ale je pravda, že prvních 24 hodin po zákusu klíštěte je riziko nákazy nízké.
Přidat odpověd: