MUDr. Markéta Geleneky
je odborníkem na problematiku klinické toxoplasmózy. Působí jako konzultant v této oblasti na Infekční klinice FN Na Bulovce Praha. Zaměřuje se především na diagnostiku a léčbu vrozené toxoplasmózy, a to u těhotných pacientek i novorozenců. Věnuje se pravidelné přednáškové a publikační činnosti. Bližší informace o jejích aktivitách klikni zde

Koronavirus Vloženo: 12.05.2020
Dobry den, pani doktorko. Moc bych Vas chtela poprosit o Vas nazor k dane situaci, jelikoz jako laik to neumim vyhodnotit a zorientovat se v tom. Jsem 33tt. Od zacatku dodrzuji opatreni, ktera jsou doporucena, co se tyce koronaviru, tedy v podstate jsme s partnerem v totalni izolaci socialni, ven chodime. On pracuje z domova, coz asi brzy skonci tedy. Ale zacinaji se nam ozyvat pratele,ze by nas radi videli a partner se me pta, kdy se zacnem zase s nekym vidat... Ale ja mam strach, ze se nevi, co to udela, kdyz se ted ty opatreni rozvolni. Nevim, zda to prehanim nebo jak celou tu situaci brat. Ale nemuzu vedet s kym se nasi kamaradi schazi a tak a pak uz mi to prijde jako lavina, kdyz si to predstavim. Pak si zas reknu, ze tech nakazenych neni tolik a ze vetsinou se pise, ze to tehotne zvladaji. Miminka, ze taky. Tak nevim, zda vydrzet do porodu a pak zacit nejak postupne fungovat. Jsem z toho unavena, ve stresu a nechci prudit partnera, ale rada bych to udelala nejak spravne, ale neumim najit to optimalni reseni. Moc Vam dekuji.
Vloženo: 12.05.2020
_ Odpovědět
Dobrý den, pokud mohu doporučit, začněte co nejdříve žít zase normálně jako dřív. Stýkejte se s přáteli, přiměřeně sportujte, choďte ven do přírody, navštivte rodiče, prostě žijte. Vynechte místa s vysokou koncentrací lidí, jako jsou třeba divadla, kina, velká obchodní centra, ale jinak normálně fungujte. Potřebujete být v pohodě a nyní nejste. Riziko nákazy je v tuto chvíli u nás velice malé a hlavně pak v určité výši bude zůstávat dlouho - měsíce, roky. Je potřeba s tím rizikem pracovat a přijmout ho. Pokud se teď bojíte sejít s přáteli, co bude po porodu? Budete se bát o dítě. To byste se musela izolovat roky, a to nepovažuji za rozumné. Izolace od lidí je stresem a nemusí to vydržet ani partner. Případná nákaza v třetím trimestru navíc podle dosavadních studií u těhotných neprobíhá s vyšším rizikem a ani se neprokázala nákaza plodu. Z mého pohledu je tedy v tuto chvíli situace v ČR bezpečná. Navíc je důsledně monitorována, takže pokud se to změní, budete to vědět hned a své chování tomu můžete přizpůsobit.
Přidat odpověd: