MUDr. Markéta Geleneky
je odborníkem na problematiku klinické toxoplasmózy. Působí jako konzultant v této oblasti na Infekční klinice FN Na Bulovce Praha. Zaměřuje se především na diagnostiku a léčbu vrozené toxoplasmózy, a to u těhotných pacientek i novorozenců. Věnuje se pravidelné přednáškové a publikační činnosti. Bližší informace o jejích aktivitách klikni zde

Koronavirus Vloženo: 27.01.2020
Dobry den, vim,ze se o koronaviru zatim vi malo,ale prirovnavaji ho nekde k SARS. Vi se,jake dopady to ma v tehotenstvi?Manzel leti za mesic do Spanelska,takze me desi,ze bude muset na letiste a letet letadlem,ale je pravda,ze i denne jezdi metrem..Mam strach,aby me pak pripadne nenakazil budu cca v 25tt az se vrati. Ale asi vlastne i celkove,kdyz jezdi v Praze metrem.Dekuji za Vas nazor.
Vloženo: 27.01.2020
_ Odpovědět
Dobrý den, o 2019-nCoV se v tomto ohledu neví nic. U SARS se pozoroval vyšší počet potratů při nákaze v prvním trimestru a vyšší úmrtnost u žen při nákazách v pokročilých stádiích těhotenství, tedy cca třetím trimestru, ale to samozřejmě nemusí v tomto případě vůbec platit. Španělsko je v tuto chvíli stran koronaviru epidemiologicky bezpečné a myslím, že se na tom nic významně nezmění, pokud budou k importovaným případům přistupovat dle mezinárodních doporučení, stejně jako to děláme v ČR. Situaci je ale samozřejmě potřeba sledovat, vyvíjí se dynamicky. Chřipka je v tuto chvíli pro těhotné jasnějším rizikem, než nákaza koronavirem, a to v celé EU.
Přidat odpověd: