Profesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 

Screening v 1 trimestru Vloženo: 08.06.2018
Vazeny pane profesore, Jsem v 11tt a ceka me screening “kombinovany test”. Nam hematom, kvuli kteremu jsem zatim dvakrat mirne zakrvacela, a dle poslednich studii zjistuji, ze toto krvaceni muze olivnit vysledky techto genetickych krevnich testu tak, ze jsou pak mene prukazne/ mohou by falesne pozitivni. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/17286311/ Otehotnela jsem po IVF a beru Utrogestan. Tento vyzkum zase ukazuje, ze externi progesteron zvusuje projasneni u NT, coz chapu tak, ze muze davat falesne vyssi hodnoty. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5838775/ Bere se na tyto okolnosti pri vypoctu pomeru pravdepodobnosti vrozenych vad standardne ohled? Ma v mem pripade tento screening mensi vypovidaci hodnotu? Dekuji.
Vloženo: 08.06.2018
_ Odpovědět
Dobrý den, předně děkuji za velmi kvalifikovaný dotaz! Screening v prvém trimestru je postaven na dlouhé řadě faktorů, resp. informací, které všechny mají určitou váhu v použitém výpočetním algoritmu. Screening počítá s možností umělého oplodnění, stejně tak s užíváním léků v prvém trimestru. Kombinovaný test na konci prvého trimestru má několik úkolů: zjistit, zda plod neni morfologicky vadný, datovat spolehlivě těhotenství, a v neposlední řadě stanovit konkrétní rizika jednotlivých těhotenských komplikací. Ve svém důsledku rozděluje populaci s nízkým rizikem od populace s rizikem vyšším. Naprosto klíčová je konzultace, zhodnocení výsledků testu a jeho kvalifikované posouzení. Nelze od něj očekávat víc, než stanovení míry rizika. V případě nejistoty jsou možné další testy, ať už vyšetření volné plodové DNA v mateřském oběhu, či odběr vzorků vody plodové – jako jediné diagnostické vyšetření, které dokáže odhalit nejenom početní chromozomální poruchy, ale i jejich poruchy strukturální. Doporučuji Vám podstoupit screening v prvním trimestru na dobrém specializovaném pracovišti, samozřejmě auditovaném nadaci fetální medicíny v londýně.
Vloženo: 08.06.2018
_ Odpovědět
Dekuji za odpoved, pane profesore. Premyslim, jestli ma pro me vubec smysl toto testovani podstoupit a pak se (mozna zbytecne) stresovat s (zrejme falesne) pozitivnim vysledkem. Nebo rovnou volit treba to plodove DNA, ci jiny (pojistovnou nehrazeny) neinvazivni test. Invazivni metodu bych volila jako posledni.
Vloženo: 09.06.2018
_ Odpovědět
Dobrý den, tyto diskuse jsou opravdu na osobní konzultaci, a jednoznačně doporučuji prvotrimestralni screening podstoupit. Z mnoha dobrých důvodu.
Přidat odpověd: