Profesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 

cestování do tropů v těhotenství Vloženo: 10.01.2017
Jsem těhotná a máme naplánovanou cestu na Maledivy na obydlený ostrov Fehendhoo, když budu v pátém měsíci. Cestu mě všichni spíše rozmlouvají, i když je vše v pořádku a já se subjektivně (teď ve třetím měsíci) cítím zatím celé těhotenství úplně stejně, jako když jsem byla „netěhotná“. Po prostudování si myslím, že jediné velké reálné riziko, které mi na dovolené hrozí, je horečka dengue přenášená komáry. Chci se zeptat na Váš názor (nebo jestli se někde dají zjistit nějaké statistiky), jak velká je pravděpodobnost nákazy touto nemocí během 10denního pobytu? Jde mi o to, že jestli je riziko stejné, jako že chytnu v ČR toxoplazmózu nebo boreliózu, tak to přece není důvod necestovat. Dále by mě zajímala pravděpodobnost poškození plodu při onemocnění touto nemocí. Bohužel mně žádné statistiky nejsou známy, a tak nevím, zda jsou názory okolí pesimistické z důvodu typické vlastnosti Čechů, nebo zda je tu obava z cesty oprávněná. Předem děkuji za Váš odborný názor.
Vloženo: 10.01.2017
_ Odpovědět
Dobrý den, děkuji za váš zajímavý dotaz. Osobně bych se méně obával infekčních onemocnění, i když např. proti Dengue existuje očkování, které asi není vhodné provádět v těhotenství. Obecně, co se cestování týče, nedoporučuji opouštět místo předpokládaného porodu, to je místo kde je zázemí rodiny, kde rozumíte jazyku místních obyvatel, tedy nedoporučuji opouštět místo kde hodláte porodit od 23. týdne těhotenství výše. Porod může nastat předčasně, vy na to nemusíte mít vůbec žádný vliv, může vás to velmi překvapit. Celkově je předčasných porodu asi 7%. Předčasně narozených plod, který pravděpodobně přežije, vyžaduje speciální péči, a tato péče muže trvat několik týdnů. Pokud porodíte například v Paříži v Londýně, NewYorku nebo Tokiu, dostane se vám dobré péče resp. vašemu potomku, ale můžete mít problém rozumět lékařskému a sesterskému personálu, těžko s vámi bude moci být další člen rodiny, a v neposlední řadě budete mít problém s úhradu nákladů. Většinou se lze spolehnout na pojišťovnu, ale protože náklady na péči o předčasně narozený plod se mohou hravě vyšplhat do řádu milionů, může se stát, že s úhradou mohou nastat i problémy (před cestou konzultujte určitě Vaši pojišťovnu a ptejte se specificky na hrazení nákladů s předčasným porodem v zahraničí. Proto nedoporučuji cestovat v období životaschopnosti plodu, a to nastává od 23. týdne těhotenství. Samozřejmě, že oblasti, kde se vyskytuje malárie a jiné exotické choroby nejsou pro těhotné ze střední Evropy ideálním místem na rekreaci. Ale obavy z nákazy bych tolik nepřeceňoval. Ideální je, když můžete být očkovaná proti infekčním chorobám, které jsou v dotyčné oblasti obvykle a kde očkování je doporučeno. I když řada vakcínu je neživých, neznamená to, že by bylo optimální provádět očkování v průběhu těhotenství. Dalším potencionálním problémem pro těhotné ženy, jsou náhle vzniklé stavy, které by v netěhotném stavu nevznikly. Může to být například krvácení, či uskrinuti vaječníku, či problémy gastrointestinalni. Těhotenství je samo o sobě stavem, kdy se několikanásobně zvyšuje riziko trombózy, takže lety na další vzdálenost jsou pro těhotné, zejména v ekonomické třídě velmi rizikové. Pokud by jste se rozhodla cestovat na další vzdálenosti tak mohu jednoznačně doporučit pouze třídu byznys. Shrnu to, abych odpověděl specificky na vaši otázku, asi bych se na Maledivy vydal pouze na začátku těhotenství, letěl bych tridou byznys a neobával bych se příliš infekčních onemocnění, které tam lze získat. Eventuelně bych se obával střevních problémů z nevhodně připravené stravy. Určitě bych necestoval po 23. týdnu těhotenství.
Přidat odpověd: