Profesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 

očkování Verorabem v prvním trimestru Vloženo: 14.05.2015
Vážený pane doktore, dovolte mi, obrátit se na Vás ohledně problému, který v současné době řeším. Bohužel jsem v začátku těhotenství musela podstoupit očkování proti vzteklině (na Bali mne kousla opice. Nešlo o vážné rozsáhlé pokousání, ale jen o stisknutí zuby mého předloktí přes dlouhý rukáv, ale i přesto jsem navštívila nemocnici a dostala první dvě dávky vakcíny). Před odletem na Bali (7. 4.) jsem si dělala těhotenský test, který vyšel negativně, takže jsem v den odletu (8. 4.) a ani v den prvních dvou vakcín nevěděla, že jsem těhotná. To mne samozřejmě neomlouvá a vím, že jsem tímto ohrozila celý průběh těhotenství a především pak vývoj dítěte. Dnes jsem od data poslední menstruace v 10+3tt a podle ultrazvuku (CRL) v 8+6tt. V den prvních dvou vakcín jsem byla v 5+6tt (mens.) a 4+2tt (crl), v den třetí vakcíny 6+6tt (mens.) a 5+2tt (crl), v den čtvrté vakcíny 8+6tt (mens.) a 7+2tt (crl) a ještě musím na pátou dávku Verorabu, což vychází na 10+6tt (mens.) a 9+2tt (crl). Dovolte mi, obrátit se na Vás s žádostí o Váš názor, jaká jsou možná rizika spojená s očkování proti vzteklině v prvním trimestru (v těchto konkrétních týdnech). Nebo zda existuje něco, co bych mohla pro lepší vývoj dítěte udělat já? Mnohokrát Vám děkuji za odpověď.
Vloženo: 17.05.2015
_ Odpovědět
Verorab Vakcína proti vzteklině je připravená v buněčných kulturách pro humánní použití, (inaktivovaná). VERORAB je indikován k prevenci vztekliny u dětí a dospělých. Může být použit před nebo po expozici, jako základní očkování nebo booster (posilovací) dávka. Post-expoziční očkování má být zahájeno co nejdříve po sebemenším riziku nákazy vzteklinou. V pokusu na zvířeti nevykazovala vakcína známky teratogenicity. Klinické zkušenosti s použitím vakcíny u omezeného počtu těhotných žen (185 z toho čtvrtina byla očkována během prvního trimestru) neodhalil žádné specifické toxické nebo fetotoxické účinky. Protože onemocnění je vždy fatální, nesmí být v průběhu těhotenství nijak měněn postup ošetření (vakcinace, pasivní imunizace). Závěr: Těhotná žena byla během prvního trimestru očkována inaktivovanou vakcínou proti vzteklině. Protože se jedná o život zachraňující očkování, je nezbytně nutné dodržet doporučovaný postup, a to i během těhotenství. V současnosti se užívá inaktivovaná vakcína s minimem vedlejších nežádoucích účinků a nežádoucí účinky se týkají alergických reakcí nebo reakcí v místě vpichu. Dle publikovaných případů se vyšší riziko embryotoxicity neočekává, ale počet případů je doposud nízký (běžně se neočkuje) a proto nelze riziko zcela vyloučit. Informaci poskytla Česká teratologická informační služba Praha, MUDr. Eva Maňáková, PhD.
Přidat odpověd: