MUDr. Markéta Geleneky
je odborníkem na problematiku klinické toxoplasmózy. Působí jako konzultant v této oblasti na Infekční klinice FN Na Bulovce Praha. Zaměřuje se především na diagnostiku a léčbu vrozené toxoplasmózy, a to u těhotných pacientek i novorozenců. Věnuje se pravidelné přednáškové a publikační činnosti. Bližší informace o jejích aktivitách klikni zde

opar a 9měsíční kojenec Vloženo: 18.12.2014
Dobrý den paní doktorko.Mám na Vás prosbu. Dnes se mi začal dělat opar na rtu a tyto Vánoce budeme na Štědrý večer "pod stromečkem" u příbuzných, kterí mají 9měsíčního kojence. Obávám se, jestli ho nemohu nakazit a jaká mu v případě nákazy hrozí rizika? Chlapečka samozřejmě pusinkovat nebudu, pro jistotu budu mít ještě opar přelepený náplastí na opary, ale bojím se, abych třeba náhodně nekýchla nebo tak něco a chlapečka tak neohrozila. Mám si ještě raději pořídit jednorázou roušku přes pusu nebo doporučujete mi raději návštěvu u příbuzných odložit?Moc děkuji za Váš čas a přeji Vám krásné Vánoce a vše nejlepší v novém roce!
Vloženo: 18.12.2014
_ Odpovědět
Dobrý den, myslím, že si děláte zbytečně starosti. Opar na rtu již není zdaleka tak infekční jako když se tímto virem (HSV) nakazíte poprvé. S miminkem se nelíbejte, omezte těsný kontakt, ale jinak se nebojte. Doporučuji zakoupit mast s obsahem antivirotika acikloviru (Zovirax) a aplikovat co nejdříve na opar- do Štědrého dne máte po problému. I Vám přeji krásné a klidné Vánoce.
Přidat odpověd: