obrázek1.pngDocent Jozef Záhumenský je přednostou II. Gynekologicko-porodnické kliniky Univerzitní nemocnice Bratislava a Lékařské fakulty Univerzity Komenského. Působí také jako soudní znalecv oboru gynekologie a porodnictví na Slovensku i v České republice. Kromě každodenní práce na porodním sále vede poradnu pro vysoce rizikové těhotenství. Předmětem jeho odborného zájmu je nejen vedení porodů a prenatální péče, ale rovněž problematika těhotných žen s infekčními nemocemi. Zabývá se problematikou gynekologických infekcí a péčí o ženy, které v poporodním období provází problémy. Je autorem dvou monografií, jedné učebnice a mnoha domácích i zahraničních odbnorných článků. Více na www.zahumensky.eu

pásový opar Vloženo: 30.08.2013
Dobrý den, pane doktore. Obracím se na Vás s dotazem ohledně pásového oparu, kterým onemocněl můj otec. Už to bude 14 dní, co mu to zjistili, dostal nějakou mastičku a prášky, ale stále ho to bolí. Já jsem nyní v 7. měsící těhotenství a následující víkend bychom se s otcem měli vidět. Můžu být klidná, že virem neonemocním? V dětství jsem měla neštovice a měl je už i můj dvouletý syn. Platí u pásového oparu inkubační doba max. 14 dní, pak už nelze virus chytit? Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den. Tereza M.
Vloženo: 01.09.2013
_ Odpovědět
Dobrý den, děkuji za otázku. Pásový opar je vlastně lokalizovaný projev infekce virem planých neštovic. Po primární infekci (klasické plané neštovice) zůstane virus v buňkách nervových kořenů a při výrazném oslabení imunity, virus vycestuje podél nervových vláken a způsobí akutní lokalizovaný výsev podobný neštovicím. Člověk trpící pásovým oparem je vysoce infekční, ale jenom pro lidi, kteří v mládí nepřekonali neštovice. Když jste plané neštovice měla, máte v krvi protilátky, které Vás celoživotně chrání před další infekcí, a zároveň brání i přechodu viru přes placentu směrem k vyvíjejícímu se plodu. Takže není problém můžete otce navštívit, jistě to ocení, protože pásový opar je bolestivá a nepříjemná komplikace.
Přidat odpověd: