_Teplotu do 38,5°C není nutné nějak srážet, pomáhá organismu s uzdravením

Teplotu do 38,5°C není nutné nějak srážet, pomáhá organismu s uzdravením
Datum publikace: 02.03.2015

Většina maminek to zná. Dítě je unavené, ukňourané, protivné, choulí se, začne polehávat, pak se přidají „plovoucí oči“, sáhnete na čelo, a to jen hoří. „Máš teplotu“ slyšíte sama sebe, jak říkáte nahlas.Co s tím?

Pokud rodiče nabydou dojmu, že má dítě teplotu, je třeba zjistit, zda teplotu skutečně má. Pouhé sáhnutí na čelo není přesné a může klamat. „Rodiče by měli doma mít teploměr, který je funkční a spolehlivý, teploměr, kterému se dá věřit, a se kterým umí pracovat. Informace o tělesné teplotě, zejména u malých dětí, je poměrně zásadní,“ říká MUDr. Markéta Geleneky z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice na Bulovce.

Zvýšenou teplotou se tělo brání infekci

Pokud má dítě kašel, rýmu, kýchá, škrábe ho v krku, nebo má průjem či zvrací, a teploměr ukáže 38°C, není nutné propadat panice. „Zvýšená teplota je v těchto případech součástí boje imunitního systému s původcem nákazy. Zvýšenou teplotou se tělo brání proti bakteriím a virům, ve snaze je zničit,“ popisuje lékařka a pokračuje „V těchto případech je dobré dítěti podat tekutiny, uložit ho a teplotu pravidelně měřit. Pokud je dítě v celkově dobrém stavu a nejedná-li se o rizikové dítě například s anamnézou febrilních křečí, epilepsií či kardiovaskulárním onemocněním, teplotu do 38,5°C není nutné nějak srážet.“
V okamžiku, kdy teplota vyšplhá ke 38,5°C a šplhá se stále výš, je nutné začít rychle uvažovat o tom, co dál. „Teplota nad 38,5°C už by měla být korigovaná. Takže je vhodné podat léky na snížení teploty a dle stádia horečky případně přidat vlažné koupele, zábaly končetin či trupu nebo ledování oblasti velkých cév na krku či v tříslech. Důležité je nikdy neaplikovat zábaly, pokud má dítě studené ručičky a nožičky, právě pro tyto případy je ideální ledovat jen oblast krčních či tříselných cév, nejlépe pomocí pytlíku zmražené zeleniny překrytého plenou, či kapesníkem,“ uvádí lékařka. 

Snižovat se musí horečka

Teplotu je třeba začít snižovat, pokud teploměr naměří více než 38,5°C, u dětí rizikových či novorozenců a kojenců se doporučuje zasahovat již od 38°C.
Ke snížení teploty u dětí se podávají volně prodejné léky s obsahem látek:

  • Paracetamol
  • Ibuprofen

v odpovídajících dávkách. Léky se podávají v 6-8hodinových intervalech a lze je v případě potřeby střídat.
Děti do 16 let by na snížení teploty neměly dostávat léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové, u těchto léků hrozí rozvoj Reyeova syndromu, kdy dochází k poškození jater a mozku. 

Léky je možné dle věku dítěte podávat v:

  • čípcích
  • sirupu
  • tabletách 

Léky obvykle začnou účinkovat po hodině po podání.
Pokud teplota neklesá, případně stále stoupá, je vhodné se spojit s lékařem a stav konzultovat. To platí zejména pro rodiče malých dětí, novorozenců a kojenců.
„Někteří rodiče se domnívají, že teplota začne klesat ihned po podání léku. Tak to ale nebývá. Léky potřebují určitý čas, než začnou fungovat. Teplota po podání léku klesá postupně, nikdy neklesá prudce. Pokud teploměr ukazuje, že po hodině dvou teplota klesla o půl stupně, je to v pořádku a není třeba dělat nějaká další opatření, “ říká MUDr. Markéta Geleneky.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek