_Bojíte se, že vaše dítě bude často nemocné? Zkuste posílit jeho imunitu otužováním!

Otužování je jednou z nejpřirozenějších metod povzbuzení obranyschopnosti. Možné je jej využívat i u dětí. Aby přineslo očekávaný efekt, a nestalo se příčinou zdravotních komplikací, je třeba se držet základních pravidel.

Datum publikace: 07.09.2015
Bojíte se, že vaše dítě bude často nemocné? Zkuste posílit jeho imunitu otužováním!

 

„Otužování je uměle navozený stav, během nějž je tělo cíleně, opakovaně vystavováno nezvykle nízkým teplotním vlivům. Díky tomu v organismu dochází přirozenými procesy k posílení imunitního systému,“ popisuje MUDr. Iva Pončáková z oddělení alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce.
Aby tělu tato zátěž prospěla, je třeba vědět, jak postupovat.
„S otužováním je třeba začít postupně, posílení imunitního systému může trvat dva tři měsíce a začít by se mělo pouze v době plného zdraví. Zejména u malých dětí je nutné nic neuspěchat, “ radí lékařka.

Pravidla správného otužování u dětí

  • K otužování nepoužívejte studenou vodu, začněte jen vodou příjemně vlažnou. Její teplotu je možné pomalu snižovat. Pokud dítě začne plakat, či jinak projevuje nespokojenost, je třeba teplotu vody zvýšit.
  • První snížení teploty by mělo přijít po týdnu až deseti dnech.
  • Počáteční kontakt s vlažnou vodou by měl být krátký. Například po běžné koupeli může následovat krátké minutové osprchování. U malých dětí může být sprchování nahrazeno omýváním žínkou, nebo poléváním vodou z kelímku.
  • Po ukončení vlažné sprchy dítě osušte a na chvíli zabalte do suché osušky, či županu, aby neprochladlo.
  • S otužováním začínejte od nohou, které jsou vůči teplotním vlivům nejodolnější. Naopak největší problém představuje břicho.
  • Otužování by se nemělo omezit pouze na sprchování, jeho součástí by mělo být i přiměřené oblékání a dostatečný pobyt na čerstvém vzduchu.
  • Součástí posílení imunity by měla být i pravidelná konzumace ovoce a zeleniny.

„Bez konzultace s lékařem by s otužováním neměly začínat maminky u chronicky nemocných či často nemocných dětí. Také u dětí do jednoho roku věku je vhodná konzultace s ošetřujícím pediatrem, který zhodnotí zdravotní stav dítěte a doporučí postup a vhodnou dobu, kdy s otužováním začít,“ radí MUDr. Iva Pončáková.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek