_Při snižování teploty nezapomínejte na pitný režim

Při snižování teploty nezapomínejte na pitný režim
Datum publikace: 31.12.2011

Ráno odvedete dítko veselé a bez známek jakékoliv nemoci do školky, odpoledne vám pak volá paní učitelka, abyste si pro ně přišli co nejdříve. Váš Pepíček nebo Anička totiž dostali teplotu. 

Zdravé dítě má teplotu kolem 36,5 °C. Teplotu, která stoupne nad 37 °C, nazýváme zvýšenou a při 38 °C již hovoříme o horečce. Právě horečka vede k výrazným ztrátám tělesných tekutin a riziku dehydratace. Ta je nebezpečná zejména u malých dětí. Důsledným dodržováním pitného režimu dehydrataci zabráníte. Dětem podávejte nejlépe vlažný čaj, který trochu přislaďte. Nabídnout jim můžete i vodu, zeleninovou nebo ovocnou šťávu. Do jídelníčku nemocného dítěte zařaďte také lehké polévky a dostatek čerstvého ovoce. 
Ke sražení teploty dítěti podávejte léky k tomu určené, například s obsahem účinné látky paracetamolu či ibuprofenu vždy v dávkách uvedených v příbalovém letáku. Pokud si nejste jisti, zkonzultujte postup s lékárníkem, či lékařem.
Ke snížení teploty mohou pomoci i studené zábaly nebo koupel v příjemně vlažné vodě.
Pokud trvá horečka nad 39 °C déle než 24 hodin, přidá se kašel nebo bolest v krku, případně průjem a zvracení, ihned kontaktujte lékaře!

Text vznikl ve spolupráci s VZP

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek