_Krvácení na začátku těhotenství neznamená vždy potrat

Na těhotenském testu se objeví dva proužky signalizující těhotenství a za pár dní žena zjistí, že špiní či krvácí. Nastávající maminka podlehne panice a strachu o své miminko. V mnoha případech ale zbytečně. Ne každé krvácení totiž znamená potrat!

Datum publikace: 02.02.2015
Krvácení na začátku těhotenství neznamená vždy potrat

 

Krvácení a špinění na začátku těhotenství není úplně výjimečné a může mít mnoho příčin. „Špinění či slabé krvácení může doprovázet například uhnízdění vajíčka, ke kterému dochází mezi šestým až dvanáctým dnem po oplodnění,“ říká úvodem profesor MUDr. Pavel Calda CSc. z Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Jak probíhá uhnízdění vajíčka

Vajíčko, které je ve stádiu blastocysty, se šestý den po oplození chystá k uhnízdění do děložní sliznice. „Do té doby je vajíčko v dutině děložní zcela volně. Mezi šestým až sedmým dnem po oplodnění se vajíčko začne přichytávat k děložní sliznici a začne se do ní pomalu nořit, celistvost děložní sliznice je při tom narušována enzymy. Tomuto procesu se říká nidace. Jen pro představu doplním, že vajíčko je v té době velké asi jeden milimetr,“ doplňuje lékař.
Sliznice je na uhnízdění velmi dobře připravená, je vysoká a dobře prokrvená. „Tyto podmínky zaručují kvalitní výživu přeživších, uhnízděných vajíček,“ dodává lékař.

Proč během nidace může nastat špinění a mírné krvácení?

Během nidace dochází k narušení silně prokrvené děložní sliznice a právě to může být příčinou jmenovaných potíží. „Špinění a drobné krvácení není v tomto případě ničím jiným, než jen následkem porušení drobných cévek, které v děložní sliznici jsou ve velkém množství. Neznamená počínající potrat a během krátké doby samo ustane,“ dodává lékař.

Krvácení během nidace:

  • je slabé, případně jde jen o špinění
  • není doprovázeno žádnou bolestí ani křečemi
  • není doprovázeno zvýšenou teplotou
  • nastává v termínu, kdy by jinak začínala menstruace 

Krvácení, které by mělo varovat

Jsou však případy, kdy krvácení začátkem těhotenství může znamenat začínající problém, který může skončit nechtěnou ztrátou těhotenství. „Každé krvácení a špinění by žena měla konzultovat se svým gynekologem, který by měl zjistit jeho příčinu,“ doporučuje profesor Calda.

Varovat by mělo zejména:

  • pokud dojde k silnému krvácení s rychlým nástupem
  • pokud je krvácení doprovázeno křečemi či bolestí v podbřišku
  • pokud krvácení předchází nějaký úraz, například úder či pád
  • dostaví-li se zvýšená teplota, zimnice, třesavka
  • žena začne ztrácet vědomí

Tyto stavy jsou akutní a vyžadují rychlé lékařské ošetření.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek