_Febrilní křeče jsou křeče způsobené horečkou

Febrilní křeče jsou křeče způsobené horečkou
Datum publikace: 01.03.2015

Febrilní křeče jsou křeče, které vznikají u malých dětí při rychle nastupujících vysokých horečkách. Pokud se objeví, je třeba zavolat rychlou záchrannou službu a dítě začít ochlazovat.

Horečka, neboli febris – odtud pochází název febrilní křeče, je označení tělesné teploty, která je v rozmezí cca 38-41°C.
„Febrilní křeče se objevují u malých dětí, nejčastěji u dětí ve věku mezi šesti měsíci a čtyřmi lety, u nichž tělesná teplota rychle stoupá a dosahuje většinou 39°C a výše,“ říká MUDr. Markéta Geleneky z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice na Bulovce.

Proč vznikají febrilní křeče

Febrilní křeče vznikají v důsledku extrémní tělesné teploty. „Vysoká teplota dráždí mozkové tkáně a ty začnou vysílat nekoordinované impulsy nervům a svalům. Odpovědí na tyto impulsy jsou nervové a svalové záškuby, tedy křeče. Křeče se mohou objevit na končetinách, ale zasáhnout mohou i celé tělo včetně obličeje,“ popisuje lékařka.

Jak vypadají febrilní křeče

Febrilní křeče vypadají jako silné záškuby či třesy. Dítě je při nich v krátkodobém bezvědomí.
Křeče mohou trvat několik vteřin, ale i několik minut a mohou se opakovat.
Zásadní podmínkou vzniku febrilních křečí je horečka.

První pomoc při febrilních křečích

Objeví-li se u dítěte febrilní křeče tak:

  • Dítě položte na zem, nebo do postýlky nikoli na postel, bez postranních zábran, z té by mohlo spadnout!
  • Rychle zavolejte rychlou záchrannou službu
  • Začněte dítě ochlazovat. V tomto případě jsou vhodné studené zábaly. Tj. zabalte dítě do mokrého prostěradla. Zábal by neměl trvat déle než dvě minuty.
  • Upadne-li dítě do bezvědomí, uložte ho do stabilizované polohy a uvolněte mu oděv 

„Je-li dítě ve febrilních křečích, není možné mu podat žádné léky, pouze rektální klysma s protikřečovými léky (diazepam). Ochlazení zábalem je tak nejvhodnější způsob, jak snížit teplotu. Při aplikaci zábalů je nutné dát pozor na to, aby dítě neprochladlo, proto by zábaly neměly trvat déle, než pár minut. Zároveň je při nich potřeba dávat pozor, aby dítě nezačalo promodrávat, nebo aby se mu na kůži nezačalo dělat mramorování,“ varuje lékařka.

Proč při febrilních křečích volat záchrannou službu

Febrilní křeče dítě neohrožují bezprostředně na životě. „Nebezpečí hrozí například tím, že by dítě upadlo na zem, přiškrtilo se těsným oblečením nebo vdechlo zvratky při bezvědomí,“ upřesňuje lékařka.
I tak je třeba záchvaty nepodcenit a nechat dítě vyšetřit. „Smyslem vyšetření je zjistit příčinu křečí. Febrilním křečím se může podobat například epileptický záchvat,“ doplňuje MUDr. Markéta Geleneky.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek