_Krev z nosu teče častěji chlapcům než děvčatům

Krvácení z nosu bývá velmi často spojeno s probíhající virózou nebo s alergií. Víte jak ho správně zastavit?

Datum publikace: 02.04.2012

Krvácení z nosu (epistaxe) se velmi často objevuje jako příznak právě probíhající respirační virózy nebo alergie. Důvodem, proč se právě  objevuje právě u těchto potíží, je zduřená a překrvená nosní sliznice. „V okamžiku, kdy dojde k otoku a překrvení sliznic, stačí velmi slabý podnět, který krvácení spustí. U mnoha dětí se krev spouští například při vysmrkání, škrábnutí do nosu ale i při zvýšené tělesné námaze,“ vysvětluje MUDr. Dana Jenšovská , ORL specialistka z Lékařského domu Mezibranská. 

Jak krvácení zastavit?

První pomoc při krvácení z nosu je velmi snadno zvládnutelná každým laikem. Základem je předklon hlavy, aby krev mohla snadno odtékat a dítě ji nepolykalo (jak by tomu bylo v případě záklonu hlavy). Zároveň s předklonem by mělo dojít k stisknutí chřípí nosu. „V rámci první pomoci je důležitá komprese prasklých cévek, která napomůže rychlejší zástavě. Rodiče dětí, kterým krev z nosu teče často, by měli mít v rámci první pomoci v domácí lékárničce připravenu krabičku Gelasponu. Gelaspon je sterilní želatinová porézní houba, která po zavedení do nosu pomáhá srážení krve.
Když se krev podaří zastavit, tak by dítě mělo být spíš v klidu a nemělo by se věnovat fyzicky náročným aktivitám,“ doporučuje lékařka.

Poleptání cévek nebolí

U opakovaných příhod krvácení z nosu je vhodné lékařské vyšetření, které určí příčinu krvácení a rozhodne o možné terapii. „Přestože krvácení z nosu může souviset s některými vážnými nemocemi krvetvorby, z padesáti procent postihuje především alergiky. U části dětí může souviset se zanedbaným zánětem dutin. V případě alergiků pomůže zlepšení stavu vhodně nastolená léčba pomocí léků tlumících alergické projevy, u zánětů dutin je namístě léčba antibiotiky.
U častých příhod je možné místo sliznice, ve kterém dochází k opakovanému prasknutí cévky ošetřit pomocí argentnitrátu, který způsobí koagulaci problémové cévky. Toto ošetření není bolestivé a bývá velmi účinné,“ vysvětluje MUDr. Dana Jenšovská.

Co stav zhoršuje

Obecně platí, že krvácení z nosu postihuje častěji chlapce než dívky. Více je u mladších dětí, přechodně může dojít ke zhoršení i v období puberty.
Častější se příhody krvácení z nosu vyskytují v zimě, kdy je v místnostech suchý vzduch.
Faktorem, který zhoršuje stav, je i prašné prostředí.
Krvácení může vzniknout i při vysoké fyzické námaze. 

Jak správně použít Gelaspon

Houba se vyjme z krabičky, rozstřihne se na půlku, případně čtvrtinu (podle požadované velikosti), namočí do vody, aby se nasákla a zavede se do nosu.
Smyslem použití Gelaspon je komprese prasklých cévek a podpora zástavy krve.
Po zástavě krvácení se Gelaspon neodstraňuje, ale nechá se vstřebat.

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek