_Med jako potravina pro ženy? Pomůže od bolestivé menstruace i při menopauze

Datum publikace: 06.03.2018

Podle včelařů je med jednoduše lék na všechno. Pomůže, při bolestivé menstruaci, když přijde menopauza, zlepší pleť, lépe se po něm spí. Kromě toho dokáže hojit rány. Všechno, co vyprodukují včely, se dá použití. Třeba mateří kašička, kterou často najdeme v různé kosmetice, včelí vosk se zase výborně hodí k výrobě svíček. Je tu ale ještě něco - med dokáže zmírnit dokonce i příznaky alergie.

Mladé ženy med ocení v případě, že trpí na bolestivou menstruaci, v tom případě ho stačí jen zařadit do jídelníčku. Rády po něm ale sáhnout i později.

„Včelí produkty se osvědčily jako skvělý pomocník při tlumení příznaků menopauzy. Mateří kašička pomáhá srovnat hladinu estrogenu, jelikož obsahuje látky, které jsou podobné ženským hormonům. Včelí produkty potlačují nepříjemné projevy menopauzy, jakými jsou například známé návaly horka a potu, bušení srdce, náladovost nebo únava,“ vysvětlil Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma.

Med se dá používat různě, i jako pomocníka v péči o pokožku. Můžete si z něho udělat například pleťovou masku. Podle včelaře Karla Pokoše ho stačí nanést přímo na obličej. „Stačí, když si ho žena jemně vmasíruje do pokožky obličeje a nechá chvíli působit, enzymy, které jsou v něm obsažené, pleť vyživí,“ popsal expert.

Kromě toho, že med pleti dodá potřebné vitamíny, dokáže také vyčistit póry. Takže je dobrý i na černé tečky. Podle hlasů odborníků se také dá používat na zesvětlování vlasů, problém je ale v tom, že med se z vlasů velmi špatně vymývá.

Podle včelaře je med dobrý také na hojení ran. Pokud spálení, nebo jiné poranění budete potírat medem, lépe a rychleji se zahojí. Takže na spálení způsobené během vaření, nebo při žehlení žehličkou je přímo ideální.

Proti depresím i nespavosti

Když přijde deprese, nebo nemůžete spát, namažte si ho na chleba. Druhá varianta je, dát si ho do teplého mléka. Ovšem pozor, mléko nesmí být horké, v takovém případě by se totiž všechny účinné látky a vitaminy spálily.

Chcete-li žít zdravě, používejte med jako sladidlo. Nehodí se jenom do čaje. Je možné s ním osladit i kávu. Podle Pokoše bude taková káva navíc mnohem chutnější. A pozor, existuje ještě něco, čemu se říká „včelí pyl“, neboli perga. Takhle věcička se konzumuje a podle včelaře se její pomocí dá pomalu zbavovat alergie.

Účinky medu

*Pomáhá čistit tělo od usazenin a volných radikálů

*Čistí cévy

*Prevence civilizačních chorob (jako kardiovaskulární nemoci)

*Acetylcholin v něm obsažený rozšiřuje drobné cévy a tím snižuje tlak

*A dobře působí i na takzvaný špatný cholesterol

Autor: Zuzana Zelenková


Fyzioterapeutka Ida Hurtíková pracuje se ženami ve všech obdobích jejich života. Dříve na gyn.-por. klinice U Apolináře, nyní v soukromé praxi. Věnuje se ženám s diagnózou funkční sterility, s bolestmi v oblasti pánve, s uro/gynekologickými problémy a také těhotným ženám. Více na www.somatherapia.cz.


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek