_Kofein a těhotenství

Těhotné ženy kávu v rozumné míře pít mohou. Takový je závěr vědeckých studií. Na druhé straně, se zatím se nepodařilo prokázat, že by novorozenci mohli mít z kofeinu prospěch, i když i studie s touto otázkou vlivu na nedonošené novorozence probíhají. Pro plod v děloze není kofein asi žádným přínosem.

Datum publikace: 23.01.2012
Kofein a těhotenství

Kofein patří mezi látky, které dokáží snadno prostoupit placentou. To znamená, že pokud matka pije silnou černou kávu, silný černý čaj, povzbuzující nápoje apod. kofein z nich prochází i do těla jejího nenarozeného dítěte.

Kolik je akorát

Otázkou stále zůstává, kolik kofeinu je v těhotenství považováno za bezpečnou míru. Evropská agentura pro bezpečnost potravin uvádí ve své poslední zprávě z roku 2015, že bezpečný horní limit je 200 mg kofeinu v potravě za den. Toto množství odpovídá vypití zhruba 1-2 šálků středně silné kávy za den.

Co může způsobit

Proč je dobré si hlídat množství přijatého kofeinu?
Kofein v malém množství neuškodí a běžné pití kávy nemůže plod ani novorozence ohrozit. Nízké dávky kofeinu do 200 mg za den nemají vliv na riziko potratu či předčasného porodu. Souvislost s růstovou retardací zůstává nezodpovězená.
Pravidelný přísun vysokého množství kofeinu, však může mít negativní vliv jak na vyvíjející se plod, tak na novorozence. Mezi účinky kofeinu patří stimulace nervové soustavy, poruchy spánku ale i snížení tělesné hmotnosti. Různé studie dávají do souvislosti příjem vysokých dávek kofeinu a neprospívání plodu v děloze, zvyšování krevního tlaku u matky a také zvýšené riziko předčasného porodu.
Pokud by bylo dítě během těhotenství vystaveno přijímání pravidelných vysokých dávek kofeinu (matka by vypila více než 7 šálků silné kávy, což by znamenalo, že její organismus přijal 750-800 mg kofeinu), mohlo by si její nenarozené dítě vypěstovat na kofein návyk. Jeho závislost by se mohla projevit neklidem a dráždivostí po narození a zejména tehdy, pokud by matka dítě nekojila, ale ihned přešla ke krmení umělou stravou.
Vzhledem k tomu, že nedonošené děti a donošení novorozenci jsou velmi vnímaví na kofein a jejich organismus se hůře vyrovnává s jeho odbouráváním, může trvat i několik dní, než se kofein z jejich těla po narození vyloučí.

Diskuze ke článku
maximální dávka kofeinu Vloženo: 07.07.2015
dobrý den, rád bych upozornil, že jiné weby hlásí mnohem nižší maximální hladiny kofeinu 150mg/den a méně. Dokonce volně dostupný kofein 100mg/tableta, se udává nulová dávka pro těhotné, což bych považoval za nejlepší variantu, navíc se kofeinem (dávku nevím) zvyšuje riziko potratů vlivem stažení (kontrakce) cév a tím pádem se dostává méně potřebných látek dítěti.
Vloženo: 07.07.2015
Děkujeme za Vaši připomínku. Bohužel pro nás nejsou směrodatné jiné weby. Velmi si zakládáme na pravdivosti a spolehlivosti informací, které často konzultujeme i na více místech. Internet obecně je smetištěm informací - a tím určitě nechceme být my v ABCtehotenstvi. Co se týká bezpečnosti kofeinu těhotenství, text vychází z doporučení European Food and Safety Authority NDA Panel (EFSA Panel on Dietetic Products, Nutrition and Allergies), 2015: Scientific Opinion on the safety of caffeine. EFSA Journal 2015. „Konzumace až 200 mg kofeinu ze všech zdrojů (káva, energetické nápoje, kola) u těhotných žen v běžné populaci nevyvolává obavy ohledně bezpečnosti pro plod.“ Asi 70 stránková zpráva EFSA se také zabývá Vámi jmenovanými riziky, jako je riziko potratu, předčsného porodu, růstové retardace. Všechny negativní účinky jsou přímo závislé na dávce. Dávka do 200 mg denně ze všech zdrojů je považována dnes za bezpečnou.
Vložit nový příspěvek