_Konzumace lososa dvakrát týdně prospívá těhotným ženám i jejich dětem

Konzumace lososa dvakrát týdně prospívá těhotným ženám i jejich dětem
Datum publikace: 24.03.2012

Vědci z University of Granada dokázali, že konzumace dvou porcí uměle odchovaného lososa, jehož maso je obohaceno omega -3 mastnými kyselinami, je v průběhu těhotenství velkým přínosem pro těhotnou ženu i pro její dítě.

Studie, kterou zveřejnil server Medical News Today, ukázala, že konzumace lososa významnou měrou přispívá ke zvýšení antioxidační obrany organismu. Podle odborníků má antioxidační účinky především selen a retinol (vitamin A), které maso z lososa obsahuje.

Jak studie probíhala

Do studie byl vybrán náhodný vzorek těhotných žen, jejichž jídelníček neobsahoval, nebo téměř neobsahoval pokrmy připravené z ryb. Soubor těhotných byl následně rozdělen do dvou skupin.
První skupinu tvořily ženy, které dál pokračovaly ve svém způsobu stravování a nijak neměnily svůj jídelníček.
Do druhé skupiny byly zařazeny ženy, jejichž jídelníček byl obohacen o dvě porce lososa týdně. Tyto ženy pravidelně konzumovaly lososa od 20. týdne těhotenství až do porodu.  K přípravě jejich jídla byly vždy použity ryby chované v rybích farmách. Maso těchto ryb obsahovalo omega - 3 mastné kyseliny a vysoké množství antioxidantů v podobě vitaminu A a E a selenu, zároveň bylo prokázáno, že ryby obsahovaly jen velmi nízké množství kontaminujících látek.
Během studie byla ženám opakovaně odebírána krev a moč, naposledy v 38. týdnu těhotenství. Během porodu byly odebrány také vzorky pupečníkové krve.

Co studie ukázala?

Vědci zjistili, že se množství omega-3 mastných kyselin obsažených v krvi žen, které pravidelně konzumovaly dvě porce lososa týdně, zvýšilo. Stejné výsledky byly zjištěny i u jejich narozených dětí.
Dvě porce lososa týdně jsou prokazatelně tím, co matce a jejímu dítěti pomůže dosáhnout doporučených hodnot příjmu omega-3 mastných kyselin.
Laboratorní analýzy ukázaly, že u žen konzumujících ryby došlo i ke zvýšení antioxidantů (selenu a retinolu). Toto zlepšení antioxidační obrany by podle odborníků mělo pomoci zmírnit či zcela zabránit vzniku oxidačnímu stresu, který by mohl souviset s probíhajícím těhotenstvím.

Diskuze ke článku
Losos v těhotenství Vloženo: 26.06.2022
Diskuzní fórum není určeno pro reklamní sdělení.
Pokud máte zájem o reklamu na těchto stránkách, prosím kontaktuje nás.

Vložit nový příspěvek