_Vitamin D pro kosti, zuby a imunitu

Vitamin D pro kosti, zuby a imunitu
Datum publikace: 17.08.2014

Vitamin D je zásadní pro správný vývoj kostí, zubů a imunity. Potřebují ho nastávající maminky a následně i její miminko.

Vitamin D pomáhá našemu organismu s hospodařením a využitím vápníku a fosforu. Proto má zásadní význam pro stavbu a pevnost kostí a zubů.
Je jediným vitaminem, který si naše tělo dokáže vytvořit samo, a to díky slunečním paprskům, které dopadají na naši pokožku, v níž je následně odstartován složitý chemický děj, jehož výsledkem je právě vitamin D.

Proč vitamin D naše tělo potřebuje

  • podílí se na vstřebávání vápníku a fosforu, což je důležité pro pevnost kostí a zubů (zejména v době jejich zakládání a růstu)
  • nedostatek zvyšuje kazivost zubů, lomivost kostí a vznik křivice
  • je důležitý pro imunitní systém, jeho nedostatek je spojen s náchylností k respiračním onemocněním a chřipkám, i k rozvoji autoimunitních onemocněních v pozdějším věku
  • snižuje riziko nádorových onemocnění, civilizačních chorob a některých kožních onemocnění

 

Kolik vitaminu D potřebujeme 

Věková skupina

Doporučená denní dávka/ v [?g]

Děti do jednoho roku věku

7,5 – 10

Děti od 1 roku do 10 let

10

Těhotné ženy

10

Kojící ženy

10

Dívky 10 – 18

10

Chlapci 10 - 18

10

Dospělé ženy

5 -10

Dospělí muži

5-10

 

Odkud získáme vitamin D

Náš organismus si vitamin D umí vytvořit sám. K získání denní dávky nám za normálních okolností stačí běžný pohyb venku, kdy na naši kůži (stačí na kůži hřbetu rukou a předloktí nebo obličeje po dobu asi 20-30 minut) dopadá běžné denní světlo.
Vedle toho je vitamin D samozřejmě obsažen i v mnoha potravinách.

Potraviny s obsahem vitaminu D

  • tučné ryby, například losos, sardinky nebo makrela
  • margaríny
  • mléko a mléčné výrobky – polotučné a tučné (vitamin D je rozpustný v tucích)
  • žloutky
  • hovězí maso a játra

Vitamin D a kojenci

Vitamin D má zásadní význam pro správný vývoj kostí novorozenců a kojenců. Pokud by dítě tohoto vitaminu mělo málo, nedošlo by u něj ke správnému kostnatění chrupavčitých částí kosterní soustavy, například lebečních švů a ke správnému vývoji zubů.
Organismus dítěte si dokáže vitamin D vytvořit působením UV záření na pokožku, potíž však je v tom, že dětská pokožka je velmi náchylná ke spálení slunečními paprsky a doba 20 minut, která je potřeba k vytvoření denní dávky vitaminu, by ji mohla poškodit. Z toho důvodu se nedoporučuje novorozence a kojence vystavovat intenzívnímu působení slunečním paprskům.
V době nitroděložního života plod čerpá vitamin D z organismu matky. Následně jej novorozenec získává z mateřského mléka. Pokud má matka dostatek tohoto vitaminu, je pokryta i spotřeba jejího dítěte. Přesto je u nás kojencům vitamin D podáván ve formě kapek, denní dávku doporučí pediatr.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek