_Těhotenství a multivitaminy. Jsou nutné?

Těhotenství a multivitaminy. Jsou nutné?
Datum publikace: 10.11.2016

Zdraví v tabletkách. Tak mnozí vnímají potravinové doplňky a multivitaviny. Velké naděje a očekávání do nich vkládá i mnoho žen plánujícíh těhotenství. A jakby ne! Však reklamy na zdraví zakoupené v lékárnách jsou na každém kroku. Jsou však multivitaminy v našich podmínkách skutečně nutné?

Multivitaminy a potravinové doplňky obvykle nabízejí doplnění potřebných vitaminů a minerálů v denních dávkách. Část z těchto produktů se orientuje i na ženy plánující početí a na ženy těhotné. Složení přípravků tak vychází z jejich potřeb. Nejčastěji zmiňovaným prvkem je kyselina listová. "Kyselina listová se doporučuje užívat dva tři měsíce před plánovaným otěhotněním jako prevence vrozených vývojových vad podu, konkrétně jde o rozštěpové vady plodu," vysvětluje profesor MUDr. Pavel Calda, CSc., porodník ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Co řekly o multivitaminech studie?

Na téma užívání multivitaminů v těhotenství a v době před otěhotněním byla opublikována řada studií. Jejich smyslem bylo zjistit, do jaké míry jsou tyto přípravky důležité pro zdravý vývoj dítěte a pro zdárný průběh těhotenství. "Studie, které prokázaly preventivní účinek multivitamínů v prevenci vrozených vad plodu zahrnovaly kyselinu listovou a další nutrienty,  a byly většinou prováděny na skupině žen, které neměly dostatečně vyváženou a zdravou stravu. Nešlo tedy o skupiny žen, které by odpovídaly běžné populaci žen v našich podmínkách. nelze tak z nich vyvozovat plošná doporučení a plošné závěry," říká lékař.

To ale neznamená, že vitaminy a minerály nemají v péči o těhotenství svůj význam. Ba naopak. "Tyto prvky jsou samozřejmě důležité a odborná medicínská veřejnost jejich význam nijak nesnižuje. V zahraničí v odborné literatuře dokonce vyšel přehled doporučení, která mají zaručit ženám, že jejich potomek dostane vše potřebné. I z něj ale vyplývá, že ženy by se měly hlavně zaměřit na svojí celkovou stravu, na příjem kvalitních potravin, ovoce, zeleniny a podobně. Nastávající těhotné a již těhotné ženy by měly dodržovat oficiální doporučení v příjmu pouze kyseliny listové. Další prvky při pestrém jídelníčku uměle doplňovat není nutné," doplňuje Calda.

Doporučení pro těhotné ženy

Těhotné ženy nemusejí na základě těchto poznatků sahat po nějakých zvláštních opatřeních, stačí jen dbát následujícíh doporučení a rad:

  1. základ jídelníčku tvoří zdravá a vyvážená strava dle doporučení nutričních specialistů 
  2. doporučeno je 400ug/den kyseliny listové prekoncepčně až do 12.týdne těhotenství, jako prevence rozštěpových vad neurální trubice (NTD)
  3. 5mg/den kyseliny listové v případě výskytu NTD v minulém těhotenství anebo u diabetiček  
  4. nedoporučuje se užívat doplňky s vitaminem A, protože ten může působit vážné poškození plodu
  5. příjem stravy by měl být dostatečný, ale ne dvojnásobný, ke zdravým stravovacím návykům patří i přiměřené množstvé jídla a nepřejídání se
  6. pokud se žena stravuje běžným způsobem, a netrpí nějakým chronickým onemocněním, není nutné, aby v období před plánovaným otěhotněním a v době těhotenství užívala jako nadstavbu multivitaminy a další potravinové doplňky.

 Jiný stravovací režim a užívání potravinových doplňků a multivitaminů je přínosné pouze žen ze slabých socioekonomických skupin, a u žen s vážnými chronickými onemocněními, v těchto případech je třeba se řídit doporučením lékařů.


Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek