_Máma na čtvrtou: Report z lázní - Priessnitzovy léčebné lázně, Jeseník

Datum publikace: 07.06.2018

Lázně pro děti jsou úžasná věc. 28 dní na krásném místě a čistém vzduchu. Plná penze s výběrem dvou jídel k snídani, tří k obědu a čtyř k večeři. K tomu dostanete svačinku, abyste do dalšího jídla neumřeli hlady. Dny plné zážitků utečou ohromnou rychlostí.

V Jeseníku jsme obklopeni kopci, lesy a loukami. Pro alergiky to může být v některých měsících mor, ale do lázní se dá jezdit po celý rok. 

Náš pobyt jsem po předchozích zkušenostech rezervovala rok dopředu. Ještě jsem ani nevěděla, jestli nám pojišťovna pobyt schválí, ale chtěla jsem jet s dětmi v červnu. A letní měsíce se plní rychle. 

Co si dopředu ale nezarezervujete je počasí. Červen může celý propršet a být chladný. Letos je tu ale parné léto s bouřkami. Slunce paří a tak se dá plně využít balneopark. Děti se v něm ráchají v různě hlubokých bazénkách. Některé jsou mělké a mají dno vyskládané z oblázků různých velikostí určených k promasírování plosek nohou, jiné jsou hlubší, sedí se na jejich okraji a komíhá se nohama. Kolem bazénků jsou nádržky na ponoření předloktí. Voda je i v horkých dnech řezavě ledová. Na všech tabulích čtu doporučený čas koupele od 5ti vteřin do 5ti minut. Vydržela jsem tři. Vteřiny. Napoprvé. Na podruhé to bylo tak o vteřinu lepší. Jak dlouho mi bude trvat dopracovat se k 5ti minutám chůze vodou netuším. Děti to ale mají jinak. Voda je baví tak, že ač jim nohy rudnou až fialoví, dostat je na sucho na delší dobu je skoro nadlidský úkon.

Kousek za balneoparkem je v lesích schovaný Bezručův pramen se Zážitkovým chodníkem. Poté, co si vykoupete nohy, se vydáte chodníkem vyskládaným kamínky, kůrou a dřevem. Chůze po nerovném povrchu krásně prokrví a prohřeje nohy. Pocitu, kdy se vám po lázni rozlije teplo po těle, se vyrovná málo co. 

Na procházky s sebou bereme nádoby na horskou vodu, kterou si děti čepují po cestě u pramenů. Neprýští zde žádné minerálky, některá voda je jen mírně radioaktivní. Zdraví neublíží, je lepší než voda z kohoutku, ale nemá žádnou výraznou chuť.

Léčebné procedury v Jeseníkách probíhají především venku na čerstvém vzduchu. Na klimatoterapii se zde klade největší důraz. Děti mají možnost půjčit si odrážedla, koloběžky i hůlky na chůzi v terénu. V zimních měsících jsou zde k dispozici zimní sportovní potřeby.

Procedury probíhají i v lázeňských domech. Využíváme velký bazén s vířivkou, děti mohou mít předepsané vanové koupele s přísadou (olej, oves, bylinky...), vybírají si mezi zpěvem a hrou na flétnu, navštěvují solnou jeskyni, vyrábí na ergoterapii, baví se na tělocviku, který je veden hravou formou a snad kromě inhalací bych řekla, že veškerá léčba je tu pro děti zábavou. Na inhalace dětem beru knížku nebo časopis (Raketu), takže i na ně se nakonec těší. Tedy spíš na to čtení. 

Co jsem si zatím všimla, tak na všech budovách, kde se děti pohybují, je příjemně čisto. Tím myslím, že prostředí nepůsobí přísným odosobněným sterilním dojmem. Vše působí vstřícně, mile a přátelsky. I personál.

Uklízečky denně vytírají pokoje, vynášejí odpad a jednou týdně mění ložní prádlo.

Prát se dá, po zaplacení, v prádelně. K dispozici máme i malou kuchyňku s varnou konvicí, dřezem, ledničkou a mikrovlnnou troubou. Nádobí, příbory a čistící prostředek na nádobí jsem prozíravě vzala z domova.

Lázně poskytují servis, režim, přes který nejede vlak a spoustu volnočasových aktivit mimo léčebný program. Organizují rozmanité výlety do i vzdálenějších zajímavých míst. Vypravují lázeňský vláček, který míří do faunaparku nebo se jede na Jelení farmu. Mile připravený byl Den dětí a zážitkem se stalo finále cyklistického Závodu míru U23. Ten končil přímo před hlavní budovou lázní – Priessnitzovým domem.

V lázních mi odpadají rutinní povinnosti týkající se domácnosti a tak čas, na ně vyčleněný, teď můžu poskytnout dětem. Souhra čistého vzduchu, pobytu v přírodě, režimu a pozornosti, které se tady dětem od rodičů dostává, hraje klíčovou roli v jejich zdravotním stavu. Jsem nesmírně vděčná za to, že v Čechách tato péče funguje.

Autor: Irena Svobodová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek