_Máma na čtvrtou: Kam dál v Jeseníkách

Zjistila jsem, že měsíc nám nestačí na to, abychom prozkoumali lázně a okolí důkladně. Nedá se svítit, budeme se muset ještě vrátit. Stálo to za to.

Datum publikace: 12.07.2018

Téměř měsíc jsem čekala na to, až bude ošklivé počasí, abychom mohli navštívit místa skrytá v budovách. Dokud je venku sluníčko, táhne mne to ven. Nicméně den odjezdu se nezvratně blížil a tak jsme konečně zašli i do Muzea Lega. Muzeum Lega v budově kavárny Sofie, kousek od hotelu Priessnitz, tvoří tři místnosti. Vstupní hala s pokladnou a Legem na prodej, malá místnůstka s vystavenými Lego hračky a herní místnost propojená s další malou výstavní plochou. Nic velkého, ale děti si tam stavěly z kostek tři hodiny ani nemrkly. Venku konečně pršelo, nebylo kam spěchat.

Dalším místem, které jsme navštívili, byla Karlova studánka. Malé lázeňské městečko poblíž Pradědu. Shodou okolností jsme se trefili do Vítání léta, které obec každoročně pořádá pro děti. Letošním tématem her byla oslava výročí 100let republiky. Děti dostaly mapku České republiky a po dokončení jednotlivých disciplín si vymalovávaly jednotlivé kraje. Disciplíny byly velmi nápadité. V jednom okamžiku si děti hrály na Ester Ledeckou, jako jednu ze zástupkyň významných českých sportovkyň.

Obcí projdete za chvilku. Zhruba uprostřed lázní je infocentrum, kde vám poradí lázeňské okruhy. My jsme se ale zasekli na hrách, takže jsme okolní turistice moc nedali.

Z Karlovy studánky jsme si udělali výlet na Praděd. Autem se za poplatek dá dojet na parkoviště Ovčárna. Přes závoru pouští auta jednou za půl hodiny a může se stát, že je parkoviště již obsazené. V tom případě se na Ovčárnu ještě dá dojet autobusem z dolního parkoviště Hvězda. Z Ovčárny se k Pradědu dostanete po asfaltové silnici i s kočárkem. Cestou na kopec narazíte na odbočku k chatě Barborka. Slušně tam vaří a před chatou mají houpačky.

Cestou zpátky do Prahy jsme se zajeli podívat do Pradědova muzea v obci Bludov. Obce Bludov leží na úpatí Jeseníků kousek od města Šumperk. Muzeum nás nadchlo. Nazvala bych ho „hračkárnou“. V podkroví budovy je vybudované městečko s domečky pro děti. V každém domečku čeká děti nějaké překvapení. Na své si přijdou i batolata, pro které je určen hrací koutek s takovým množstvím miminkovských hraček, že tolik pohromadě jsem jich snad neviděla v žádném obchodě. Kojící místnost a přebalovací pult je zde samozřejmostí. Když se děti vyřádí nahoře, mohou vyběhnout ven na zahradu, kde se nachází kuličková dráha s tekoucí vodou! Úžasná stavba ze dřeva, kam mohou děti házet plastové míčky. Míčky pak unáší proud vody. V zahradě nechybí pískoviště, skluzavka ani řada dalších herních prvků. V přízemí muzea je k dispozici samoobslužná kavárna s kasičkou. Sami si uvaříte kávu, obsloužíte se zákusky a děti pak naházejí do kasičky příslušný obnos. Na tomhle místě strávíte půl dne s přehledem.

A která pěkná místa pro děti jste objevili vy? Podělíte se?

Autor: Irena Svobodová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek