_Máma na čtvrtou: Kouzelná Zahrada

Datum publikace: 22.03.2018

Jednou z knížek, kterou si děti vyžádaly jako četbu před spaním, je Trnkova Zahrada. Knížka mého dětství. Vždycky jsem si přála projít se Zahradou, vstoupit do ilustrací a potkat Kocoura. A teď se mi to přání splnilo.

Syn a vnuk Jiřího Trnky totiž vytvořily z ilustrací ke knížce Zahrada kulisy v životní velikosti a rozhýbali je. Do oživlého světa dětské knížky jsem vešla spolu s dětmi. Procházeli jsme obrázky, vstupovali do projekcí a ovládali videa. Úžasný zážitek.

O několik dní později přišel syn s tím, že ho hrozně svědí hlava. „Kdes k tomu přišel?“ Ptám se po tom, co mu prohrábnu rukou vlasy. „Vy máte ve škole vši? Kam si strkal hlavu?“

„Víš maminko, pamatuješ, jak sme byli na tý výstavě a byl tam ten sud, jak na něm byl nápis: „Nerušit, spým!“ a jak do něj lezl ten kocour a jak se tam všechny děti ohýbaly přes okraj toho sudu a koukaly do něj a všechny měly hlavy u sebe...“ Ano. Pamatuju. Děti tam visely přes okraj sudu, do kterého volaly: „Kocoure, vzbuď se!“ A projekce kocoura se vzbudila, vyběhla ze sudu a chvíli pobíhala kolem po podlaze. Pak se zase do sudu vrátila.

A protože si vzpomněl někdy v devět večer, kdy už fungují jen pohotovostní lékárny a mně se nechtělo letět někam přes půl města pro šampon, vzala jsem, co bylo po ruce. Potřela jsem mu hlavu Alpou, olivový olej smíchala s pár kapkami Tea tree oleje a vetřela do vlasů. Hlavu (jen tu část s vlasy) jsem mu na 20 minut zabalila do igelitového pytlíku, přes něj jsem uvázala ručník a pak všechno vymyla obyčejným šamponem. Tím jsem se ho zbavila živých vší a začala vyčesávat a vlas po vlasu stahovat hnidy. Chce to trpělivost, ale máte dítě jak nové.

Ráno jsem mu vetřela pár kapiček Tea tree oleje za ouška. Vši to údajně nesnáší a ve vlasech se znovu neusadí. Takže kdykoliv, kdy se v dětském kolektivu, který děti navštěvují, objeví vši, mi děti voní po olejíčku.

A jak bojujete vy? Co zabírá vašim dětem na zavšivené hlavičky?  A máte rádi Trnkovu Zahradu?

Autor: Irena Svobodová

Diskuze ke článku
Vloženo: 03.04.2018
Některé vůně pak zůstanou navždy spojené s jistou situací - u vás tee tree=vši, hřeben, velké praní, u mě zase tymián (krém od Justu na průdušky) = kašel, dithiaden, noc bez spánku, volat do práce, že nepřijdu ????
Vložit nový příspěvek