_Máma na čtvrtou: Report z lázní – výlety

Datum publikace: 05.07.2018

Během pracovního týdne kdy děti chodí na procedury nezbývá moc času vydat se na delší výlety. V Priessnitzových lázních ale mají děti víkendy téměř bez procedur a přes oběd je možné objednat si balíček s sebou, takže nejste limitováni časem oběda. Takže kam se vydat?

Z Jeseníku vede silnice č. 44 hned na tři místa, která jsme navštívili. První z nich je Ski areál Kouty v Koutech nad Desnou. Zaparkujete zdarma hned u pokladen pro lanovku. Kromě velkého parkoviště tu najdete i velkou restauraci s předzahrádkou a na střeše pokladen si můžete dát zmrzlinu. Hned za mostem, přes který se přechází k lanovce, narazíte na mělký potůček, od kterého děti stěží dostanete. Potůček je lemován vyřezávanými dřevěnými hřiby a dřevěnými chaloupkami s pohádkovými postavami. Podél potoka se dá jít na krátkou procházku s kočárkem.

K sedačkové lanovce to je na opačnou stranu zhruba 300m pěšky do mírného kopce. Lanovka vás vyveze i s kočárkem k 20m vysoké rozhledně U Medvěda. Vstup na rozhlednu je volný. U rozhledny je stánek s občerstvením a krásným výhledem do krajiny.

Doporučuji zjistit si dopředu, kdy má lanovka polední přestávku, abyste zbytečně nečekali na to až se znovu rozjede.

Od rozhledny se dá jít na procházku po Rysí stezce. Je to evidentně parádní procházka se spoustou zastavení pro děti a krásným příběhem, ale nedá se absolvovat s kočárkem. Až se vrátím do Jeseníku s dětmi bez kočárku, určitě si ji projdeme.

S kočárkem se dá po asfaltové silnici do táhlého kopce dojít až k nádrži Dlouhé stráně. Já jsem nápad dojít k nádrži asi po kilometru tlačení kočárku vzdala a našla si v mapě nejbližší startovací místo pro paragliding. Uhnuli jsme tedy z cesty k nádrži a po široké kamenité cestě do mírného kopce jsme se dostali až na zmíněné vyhlídkové místo. Říkala jsem si, že když tam startují paraglidisti, že tam bude určitě krásný výhled a ta domněnka se mi potvrdila.

Nádrž bych někdy vidět chtěla, ale pro prcky bylo zajímavější proběhnout se terénem než po asfaltu a postavit si na vyhlídce domečky z přírodnin. Vytékal tam potůček ze skály, tak měli domeček se zahrádkou i „vodopádem“. 

Kouty nad Desnou jsou součástí obce Loučná nad Desnou, která je po silnici jen o pár minut dál. V Loučné nemůžete minout krásně zrekonstruovaný zámek s obrovskou zahradou. Zahrada je volně přístupná, do zámku se dostat nedá. Před zámkem je neplacené parkoviště, ze kterého už uvidíte veliké hřiště s dřevěným hradem. Za hřištěm je schovaný minigolf a skate park. Hned vedle hřiště je restaurace Rybárna s vynikající rybí polévkou. Naproti Rybárně je kavárna s dětským koutkem a terasou. Příjemná zastávka na pohrání a poobědvání.

 

Pojedeme-li dál, dorazíme do Velkých Losin, kde můžeme navštívit Ruční papírnu. Prohlídka je zajímavá pro děti od školního věku. Při výrobě papíru to dost smrdí, takže nutno zvážit. Nicméně k papírně patří i restaurace s terasou a dětským koutkem, prodejna nádherných výrobků z ručního papíru, houpačky a živé kozičky. Takže zvenku příjemná návštěva.

Ve Velkých Losinách je přístupný zámek s několika prohlídkovými okruhy. Zašli jsme jen do zámeckého parku do kavárny od které je vidět k většímu „jezírku“. Před vstupem do zámecké zahrady je hlídané placené parkoviště se stánkem s občerstvením. Přes silnici naproti parkovišti je velké dětské hřiště a rybníček. Ve Velkých Losinách jsou i termální lázně. Ale to už jsme nestihli. Snad příště. 

Byli jste někdy v Jeseníkách? Jaké máte tipy na výlety vy?

Autor: Irena Svobodová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek