_Máma na čtvrtou: „Tour de Přívozy“

Datum publikace: 14.06.2018

Říkám tomu „Tour de přívozy“. Čas od času dělám s dětmi takové kolečko po přívozech. Je to příjemné zpestření plavit se chvilku po vodě.

Ráno naložím do kočárku věci na celý den, přes den se v něm prospí až dvě děti a navečer se vracím s nákupem navíc. Pobere i odrážedlo a koloběžky, když na to přijde.  A přitom není široký a tak se pohodlně vejde i do dveří MHD.

Pražská MHD to nejsou jen tramvaje, metro, autobusy, ale i přívozy. Na jízdenku MHD vás převezou z jednoho břehu řeky na druhý. Intervaly mezi jednotlivými spoji nejsou dlouhé a převozníci bývají usměvaví a příjemní. A to i když nastupujete se čtyřmi dětmi, kočárkem a třemi koloběžkami. Snesou i odrážedlo a kola.

S dětmi vyrážím na okruh: Veslařský ostrov (na Dvorcích – u Žlutých lázní) – Lihovar (smíchovská strana) - Císařská louka - Výtoň – Náplavka Smíchov – Výtoň. (https://pid.cz/privozy)

Od tramvajové zastávky „Podolská vodárna“ se vydám podél Vltavy směrem z centra ven k mostu na Veslařský ostrov. Z mostu je parádní výhled na přijíždějící přívoz.

Přívozem se dostaneme na smíchovskou stranu řeky. Dáme se doprava nahoru směrem do centra a dojdeme k mostku na poloostrov Císařská louka. Na začátku poloostrova jsou vidět po levé straně v zátoce kotvící hausbóty. V areálu Císařské louky míjíme karavanový kemp a golfové hřiště s restaurací a malým venkovním dětským koutkem. Občas se tam zastavíme na limonádu.  Celý poloostrov je sjízdný jak pro kočárky, tak pro odrážedla a až na pár úseků jsme to zvládli i na koloběžkách. Na druhém konci, špičce poloostrova, už čeká přívoz, který nás zaveze na druhou stranu řeky – na Náplavku Výtoň. Tam ještě nevystoupíme a prodloužíme si plavbu na protější smíchovskou náplavku. Přímo nad stanicí přívozu je obrovské oplocené hřiště s kavárnou uprostřed. Bývá otevřená v letní sezóně. K hřišti se dostanete zprava od přívozu po schodech a nebo zleva kočárkem.

Poté, co se děti vyblbnou na hřišti, seběhneme zase zpátky na přívoz a jedeme na Výtoň, kde je také krásné velké hřiště. Na obou hřištích najdeme herní prvky jak pro úplně nejmenší děti, tak i děti odrostlejší. Na Výtoňském hřišti běžně potkávám už i docela velké školáky. Na rohu náměstí na Výtoni, směrem k tramvajové zastávce, je jedna z nejlepších zmrzlináren, které znám. Jmenuje se Puro gelato (ulice Na Hrobci). V létě každé odpoledne přijíždí i loď Puro gelato, která kotví přímo pod Purem na náplavce.

Přijde-li na nás hlad, skočíme si za roh do Plavecké ulice do polévkárny Plavecká polévka na jídlo. Dobře vaří i vedle Pura v Café Terapie. A nebo o kousek dál, za Železničním mostem v restauraci U Kroka. Než se dojde Vratislavovou ulicí k restauraci, minete kavárnu Čekárna. Tam doporučuju zajít po obědě na dobrou kávu. Dětský koutek zde není, ale ve vnitrobloku je posezení v neskutečně kouzelné zahradě.

Celá tahle akce se klidně může pomalým tempem s malými dětmi protáhnout na celý den.

Už jste jeli po Praze přívozem? Víte, kam všude se dá přívozem dostat? A chodíte k řece krmit labutě?

Autor: Irena Svobodová

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek