_Aby tělo nebolelo, pomůže mu masáž

Aby tělo nebolelo, pomůže mu masáž
Datum publikace: 16.05.2011

Jste těhotná a bolí vás »celý člověk«, tak to je taková malá, ale poměrně častá daň za mateřství. V mnohých případech jí dokáže odlehčit masáž.

Bolesti zad, krční páteře, ramen, kříže, napětí v nohou či bolesti chodidel, to vše může provázet budoucí maminku celé těhotenství. Čím je těhotenství pokročilejší, tím je bolestí více a získávají na intenzitě. Je to dáno tím, že plod, plodová voda a placenta něco váží a tato váha zatěžuje svaly a páteř. Vlastně je to stejné, jako byste neustále nosila závaží, na které nejste zvyklá. Většina těhotných tak dřív, nebo později začne hledat způsob jak bolestem ulevit. Jednou z možností jsou masáže.

Fajn je, pokud se vám podaří najít salón, kde mají zkušenostmi s masáží těhotných. Pokud se vám to nepodaří a všude vás odmítají, nezoufejte. Masírovat může zkusit partner, nebo kamarádka. Nepůjde sice o žádnou profesionální péči, ale lepší něco nežli nic.

Co k masáži budete potřebovat

Důležité je najít vhodné místo. Pro domácí masáž stačí jen podlaha nebo tvrdá postel. Postel s měkkými matracemi dobrá není, bořili byste se… Další nutnou věcí je přípravek, který umožní dlouhé táhlé pohyby. Masáž nesmí nijak »drhnout«. Na to jsou vhodné různé gely, oleje nebo tělová mléka. Při volbě prostředku je důležité, abyste nebyla alergická na žádnou jeho složku, není tedy na místě experimentovat, spíš sáhněte po něčem, co jste již někdy v minulosti používala. Na umocnění vašeho pohodlí si vezměte dva vysoké polštáře, relaxační polštář, nebo složte deky.

Na bolavá záda

Nejvíce v těhotenství trpí záda. Začněme tedy od nich.

 1. Těhotná si klekne na zem, pod horní část těla si složí polštáře, či deky. Složí si ruce pod hlavu a opře se o polštáře. Tato poloha již sama o sobě zádům uleví.
 2. Partner si klekne za maminku a může začít.
 3. Do rukou vezměte trochu masážního přípravku a nanese ho těhotné na záda. Tahy by měly být dlouhé, klidné, pomalé a jemné, žádná síla. Pokud bude přípravek rovnoměrně rozetřený můžete začít s lehkou masáží. Tahy, které by měly být těmi, co uleví, povedete směrem nahoru. Dlaň nasaďte v místech pod křížem a přejeďte po zádech směrem vzhůru podél páteře, během tahu můžete zapojit i práci palců. Ruce stoupají vedle sebe. V nejvyšším místě ruce otočte a lehce sjeďte zpět. Tento tah několikrát opakujte a pracujte po celých zádech vždy směrem nahoru a tahy rozšiřujte ve směru od páteře k bokům.

Dalším krokem může být prohnětení zad.

 1. Klekněte si vedle boku partnerky obě ruce sevřete lehce tak, že se kůže budete dotýkat klouby a hřbetem prstů a přiložte je na protější stranu zad vedle páteře v místě kříže.
 2. Pak lehce třete záda tak, že budete ruce svírat v pěst a následně je vždy rozviňte. Obě ruce budou pracovat vedle sebe.
 3. V místě boků by měly být ruce otevřené v dlaň. Lehkým tahem se pak vrátíte zpět k páteři a budete pokračovat směrem k hlavě. Až budete mít takto prohnětenou jednu část zad, přejděte na druhou.

Žádné tahy nesmí bolet, nic nesmí být nepříjemné.

Ramena

Dalším namáhaným místem jsou ramena.

 1. Tuto masáž můžete dělat jak v sedě, tak ve stejné poloze jako jste prováděli masáž celých zad.
 2. Nejprve je možné bolest uvolnit lehkým poštipováním, kdy se ruce ve vzduch střídají jako mlýnek. Poštipy dělejte palcem a prostředníčkem s prsteníčkem ruky stejně tak, jako byste chtěli opravdu štípnout, ovšem v závěru pohybu ruku povolíte. Masáž se dělá po celé horní straně zad a ramen. Pak můžete pokračovat kroužením.
 3. Při této masáži je dobré pracovat celými dlaněmi.
 4. Jedna ruka fixujte rameno maminky, druhou dlaní kružte kolem lopatky. V bolestivém, místě je možné pohyb jemně zintenzivnit a několikrát opakovat.
 5. Postupujte tak kolem celé lopatky, pak přejděte na druhou stranu zad. Vše opakujte.

Bolavé dolní končetiny

Těhotenství hodně zatíží i dolní končetiny. I těm je možné masáží ulevit. Zlepšení je dané tím, že se svaly masáží lépe prokrví, zrychlí se výměna látková a dojde k odplavení soli kyseliny mléčné, která vznikají ve svalech při nadměrné námaze.

Základem je opět nanesení přípravku, který umožní hladké pohyby rukou. I tady platí, že tahy, kterými pracujete, povedete směrem vzhůru, tahy pomocné jsou směrem dolů.

 1. Pokud máte přípravek rovnoměrně nanesen, začnete se věnovat prstům.
 2. Každý prst na noze je třeba důkladně promasírovat.
 3. Jednou rukou chyťte nohu pod kotníkem, druhou budete masírovat prsty. Nyní budete pracovat ukazováčkem a prostředníčkem, mezi ně totiž chytíte prst partnerky a budete ho svými prsty lehce obkružovat. Od nehtů k nártu a zpět. Masírovat budete jeden vedle druhého.
 4. Když budete mít toto hotové přesunete se výš. Na řadu jde nárt. Nyní budete pracovat především palci.
 5. Oběma rukama zároveň masírujte krouživými pohyby v palcích celý nárt a pomalu se tak přesuňte na lýtko.

Lýtkovému svalu je třeba věnovat velkou pozornost, je váhou těhotenství hodně namáhán.

 1. Stoupněte si vedle partnerky.
 2. Přisuňte jí židli a ona ať si nohu pokrčí v koleni a opře o židli.
 3. Lýtkový sval nejprve prohněťte. Žádný strach, jen to podobné jako hnětení na zádech. Pracovat budete především klouby ruky a tah budete končit otevřenou dlaní, která bude navozovat pohyb zpět.
 4. Pracujte po celé ploše lýtek. Následně lýtko promasírujte poštipy. Zase, je již znáte ze zad.
 5. Po nich budou následovat poklepy. Ty budete provádět ukazováčkem, prostředníčkem a prsteníčkem, které budete mít natažené vedle sebe. Práce rukou je stejná jako při poklepech, ruce se tedy střídají ve vzduchu a vy pracujete vždy směrem vzhůru.
 6. Aby masáž byla dokonalá, přidejte na závěr několik dlouhých hladivých pohybů, které svaly zase zklidní.

Jak masáž působí

Masáž má několik blahodárných účinků. Kromě toho, že pomáhá bolavým svalům, působí i na psychiku. Svalům prospívá proto, že se v nich díky tahům zrychlí metabolismus – tedy látková výměna. Tím se zvýší prokrvení, do svalů se dostane okysličená krev a zároveň dojde k odplavení látek, jež navozují pocit těžkých nohou. Kromě toho při masáži krásně relaxujete. Pomalé tahy uklidňují a navozují pocit uvolnění. Často se tak stane, že během masáže usnete. Pokud chcete efekt masáže zvýšit, je možné jednotlivé partie předem prohřát zahřátými ručníky. Součástí masáže může být i tření masážními žínkami. Pokud chcete masáž »voňavou«, můžete použít speciální oleje z výtažků rostlin.

Během masáže těhotné mějte vždy na vědomí – masáž nesmí bolet, musí být pouze lehká a nesmí být nepříjemná. Naopak, hladivé tahy těhotné jenom prospějí.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek