_Těhotenství a náhradní nikotinová terapie

Těhotenství a náhradní nikotinová terapie
Datum publikace: 25.01.2012

Jste kuřačka a plánujete těhotenství? Možná, že následující řádky jsou určeny právě vám.

Kouření během těhotenství je příčinou mnoha problémů a negativní vliv má i později, na narozené dítě. To jsou údaje, které nejsou ničím nové. Přesto je ale velmi často vidět nastávající maminku s cigaretou v ruce. Důvodem, proč se ani přes to, že čeká dítě, nedokázala s cigaretou rozloučit, je její závislost na nikotinu, která se velmi těžce překonává.

Ideální je úplně přestat

Pokud žena  - kuřačka plánuje početí, měla by se ještě před otěhotněním poradit se svým praktickým lékařem, či specialistou na odvykání kouření, jak postupovat, aby se zbavila návyku na nikotin, případně alespoň snížila množství vykouřených cigaret za den. Možností, jak toto zvládnout je i léčba pomocí náhradní nikotinové terapie.

Místo cigarety žvýkačka nebo náplast

Světová studie provedená v roce 2008 na více než 87 000 těhotných ženách ukázala, že kuřačky mají vyšší pravděpodobnost narození mrtvého dítěte, než nastávají matky, které nekouřily.
Součástí studie bylo i posouzení výše rizika úmrtí dítěte u žen, které v době těhotenství přešly na náhradní nikotinovou terapii (tzv. nikotinová náhražka mezi, které patří například nikotinové žvýkačky či náplasti).
Výsledky ukázaly, že stav dětí narozených matkám, které přešly na náhradní nikotinovou terapii, byl lepší, než stav novorozenců matek, které se kouření nedokázaly vzdát a nikotin přijímaly z cigaret.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek