_Bolí vás hlava a jste těhotná? Poradíme, vám pár triků, jak se bolesti zbavit

Bolí vás hlava a jste těhotná? Poradíme, vám pár triků, jak se bolesti zbavit
Datum publikace: 19.01.2016

I nastávající maminka se může setkat s tím, že jí rozbolí hlava. Jak problém vyřešit? Je možné se bolesti zbavit bez léků? A pokud si lék vezmu, ublížím svému dítěti? Tyto otázky pak proletí hlavou nastávajícíh maminek a jen je znejistí. jak tedy na to? Tady je odpověď!

 

„Bolest hlavy může mít mnoho příčin. Může být způsobena zánětem obličejových dutin, ale může ji způsobit i hlad, málo tekutin, stres, ztuhlost svalů i špatný pohyb, kdy bolest hlavy souvisí s krční páteří. Ve velké většině případů nejde o nic vážného,“ popisuje profesor MUDr. Pavel Calda z Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a pokračuje „Ovšem pokud je bolest silná, neustupující, je vhodná konzultace s lékařem. Bolest hlavy spojená s dvojitým viděním je totiž i jedním z příznaků preeklampsie.“
Při hledání způsobu, jak zmírnit bolest hlavy v těhotenství, je možné zvolit mnoho metod, které se při bolesti hlavy doporučují všeobecně.

Jak zmírnit bolest hlavy v těhotenství?

Přiložení chladného obkladu

Přiložení chladného obkladu je nejlepší provádět vleže na zádech, či v polosedě, pokud leh na zádech ženě způsobuje problémy.
Ideální je vyhledat klidnou místnost, která nabízí i přítmí a v ní setrvat, než potíže neustoupí.

Zavodnění organizmu

Bolest hlavy je někdy upozorněním na to, že tělo trpí nedostatkem tekutin.
V takovém případě je nejlepším řešení se dostatečně zavodnit. Ideální k hydrataci je voda, minerální voda či ovocné čaje.

Zahnání hladu

Bolest hlavy může být také upozorněním na to, že organismus potřebuje doplnit energii. Pokud je bolest způsobená hladem, je nejlepším lékem se rychle najíst. Pokud žena na tyto stavy trpí, je dobré, aby se soustředila na pravidelnost v jídle.

Odbourání stresu

Některé ženy se bohužel stresovým faktorům nevyhnou ani v době očekávání potomka. Je-li příčinou bolestí hlavy dlouhodobý stres, je třeba odbourat stresové faktory, a naučit se relaxovat. Dobrým pomocníkem v těchto situacích je jóga. Ta je samozřejmě vhodná i pro těhotné ženy.

Dostatek spánku

I nedostatek spánku může být příčinou bolesti hlavy.
Pokud je za bolestí spánková deprivace, je nutné, aby žena dbala na správnou spánkovou hygienu, chodila spát v pravidelnou dobu, a pravidelně i vstávala.
Bolest hlavy může souviset i se špatnou polohou hlavy při spánku, někdy pomohou polštáře ve tvaru válečku, kterým si žena podepře krční páteř. 

Rehabilitace a masáže

Stojí-li za bolestí hlavy problémy s krční páteří, je namístě navštívit lékaře, a domluvit se na rehabilitaci či masážích.
I v tomto případě může dobrou pomoc poskytnout jóga.

Léky na bolest hlavy v těhotenství

Při bolesti hlavy je běžné, že jdeme a sáhneme po nějakém volně prodejném léku určenému ke zmírnění bolesti hlavy. V době probíhajícího těhotenství je to však s léky trochu složitější. „Užití běžně prodejných léků určených k tlumení bolesti hlavy, je v době těhotenství nutné konzultovat s lékařem či alespoň s lékárníkem. Samoléčba se v těchto případech nedoporučuje. To samé platí i o pití bylinných čajů, i u nich je třeba opatrnosti,“ varuje profesor Calda.

V prvním trimestru (1.-3. měsíc) – je možné užívat léky obsahující účinnou látku paracetamol a kyselinu acetylsalicylovou

V druhém trimestru (3. – 6. měsíc) – je možné užívat léky obsahující účinnou látku paracetamol a kyselinu acetylsalicylovou

Ve třetím trimestru (6.- 9. měsíc)  - je možné užívat léky obsahující paracetamol. V tomto období těhotenství žena nesmí užívat nesteroidní antiflogistika (léky obsahující účinnou látku ibuprofen, naproxen či diklofenak)

Při užívání jakéhokoli léku je nutná předchozí konzultace s lékařem či lékárníkem, který doporučí vhodnou účinnou látku i dávkování léku.

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek