_Zvracení, krvácení, nebo nevolnost? Komplikace v těhotenství nikdy nepodceňujte

Datum publikace: 20.02.2018

V těhotenství mohou ženy potrápit nejrůznější problémy. V žádném případě jen nad nimi nemávněte rukou a nepřehlížejte je, můžete ublížit sobě i plodu. Další co se nedoporučuje, a už vůbec ne v době těhotenství, je spoléhání se na nejrůznější rady z internetu, nebo na takzvané „babské rady“. I to vám může těhotenství zkomplikovat a ohrozit.

Jedním ze zásadních problémů je krvácení v těhotenství. Podle odborníků potrápí 20 až 30 procent těhotných žen. Příčiny ale často nejsou vágní. Takže rozhodně a ihned jděte k lékaři. Co ho způsobuje? Na začátku těhotenství to může být „uhnizďování“ plodu, ale v takovém případě žena jen „špiní“. I tak je lepší jít k lékaři. Další příčiny mohou být kupříkladu hematom, prasklá cévka, ale i samovolný potrat. Něco takového tedy nikdy nepodceňujte.

Pořádnou komplikací mohou být těhotenské nevolnosti, které potrápily i britskou vévodkyni Kate. „S prvním synem probíhalo všechno v pořádku. Vůbec jsem nevěděla, že jsem těhotná. U druhého těhotenství už to bylo značně horší. Zvracela jsem kdykoli. Nejen po ránu, jak se říká,“ prozradila pro Abctěhotenství Kristýna (38).

Nevolnosti jsou nepříjemnými a nejčastějšími komplikacemi těhotenství. Často prý pomohou menší porce a vyhýbání se tučným, těžkým pokrmům. A pozor, je fajn mít stále něco na zub při sobě. S úplně prázdným žaludkem jsou totiž ještě horší.

Migréna?

A pozor na migrénu. „První projevy se mohou vyskytnout v kterémkoliv věku. V posledních letech dochází k posunu výskytu migrény do stále mladších věkových skupin. Projevuje se pulzující bolestí na jedné polovině hlavy (nejvíce v oblasti čela, oka, na jednom spánku), někdy s vizuálními poruchami. Záchvat bolesti hlavy při migréně trvá obvykle 4-72 hodin, je doprovázen nesnášenlivostí světla, hluku nebo pachů, a může být doprovázen pocitem "špatně od žaludku", nezřídka přímo zvracením," popisují ve Vojenské fakultní nemocnici.

Speciální centrum

Bolestem může předcházet také takzvaná aura, neboli předzvěst. Před okem se objeví určitý vjem, který se v dané oblasti bude lesknout, blikat, vlnit, třpytit a podobně. Po auře už následuje samotná ostrá bolest. Ať nás bolesti hlavy trápí dlouhodobě anebo je to novinka, vždycky je lepší vyhledat lékaře a poradit se s ním. Může jít o banalitu, ale také to může znamenat vážnější onemocnění.

Ať už vás během těhotenství trápí cokoli, jděte k lékaři. 

Autor: Zuzana ZelenkováProfesor Pavel Calda pracuje na 1. lékařské fakultě a v porodnici u Apolináře. Má za sebou několik tisíc odvedených porodů, pečuje o těhotné a zabývá se ultrazvukovou diagnostikou, jak v těhotenství, tak gynekologii. Je autorem několika knih z oboru porodnictví a gynekologie, publikuje v zahraničí i doma. Kompletní informace o jeho aktivitách jsou na webu www.gynekologporodnik.cz

 

 

 

 


_ Zde klikněte pro zobrazení a přidávání dotazů
Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek