_Proč by si těhotné měly dát pozor na léky obsahující látku ibuprofenum

Růžové tablety s obsahem účinné látky ibuprofenum určené na snížení teploty a léčbu bolesti většina lidí vnímá neškodně a bere je jako lék první volby při nástupu jmenovaných potíží. Přestože růžová barva působí velmi přátelsky a účinná látka může velmi rychle pomoci od mnohých zdravotních potíží, pro těhotné ženy jsou léky s obsahem ibuprofenu nebezpečné.

Datum publikace: 03.09.2012
Proč by si těhotné měly dát pozor na léky obsahující látku ibuprofenum

Ibuprofen patří mezi skupinu léků označovaných jako nesteroidní antiflogistika a antirevmatika a k dostání jsou v podobě tablet, sirupů i lokálně užívaných mastí. Běžně jejich užití přináší poměrně rychle úlevu od bolesti i od zvýšené teploty. Pokud se však jmenované potíže objeví v době jiného stavu, žena by se měla vyhnout samoléčbě a své potíže by měla konzultovat s lékařem. To proto, že látka má schopnost procházet placentou a může přímo působit na plod.

Co všechno může ibuprofenum způsobit

„Užívání léků s obsahem účinné látky ibuprofeum je v době jiného stavu spojeno se zvýšeným rizikem potratu a to zejména v období prvního trimestru,“ vysvětluje porodník profesor Pavel Calda.
Ani v následujícím období těhotenství však nejsou léky s touto účinnou látkou bezpečné. „V období po třicátém týdnu těhotenství může ibuprofenum způsobit předčasné uzavření tepny zvané Botallova dučej, která je součástí krevního oběhu plodu a fyziologicky dochází k jejímu uzavření až s prvním nádechem dítěte po narození. Pokud dojde v době nitroděložního vývoje k předčasnému uzavření této tepny, je plod přímo ohrožen na životě,“ popisuje profesor Calda.

Co ještě může ibuprofenum způsobit:

  • Ologohydramnion – snížení množství plodové vody
  • Poškození mozku, ledvin a plic plodu
  • Negativně ovlivňuje trávicí a kardiovaskulární systém plodu 

Jaké je řešení

Pokud se v období gravidity u ženy objeví zvýšená teplota, bolest hlavy, svalů, zad apod. je namístě kontaktovat lékaře, který doporučí vhodnou léčbu. Při náhlém nástupu potíží je možné nárazově užít jednu tabletu léku s obsahem účinné látky paracetamol (500 mg v tabletě). „I v tomto případě je však vždy lepší se předem poradit s lékařem, samoléčba v době těhotenství může způsobit celou řadu komplikací, “ varuje profesor Calda.

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek