_Problém má jméno Aloe Vera

Může se Aloe Vera užívat v době jiného stavu? Zahraniční studie ukazují, že konzumaci Aloe Vera, je lepší se vyhnout, naopak lokální používání Aloe Vera možné je.

Datum publikace: 07.10.2012
Problém má jméno Aloe Vera

Aloe vera patří mezi jednu z nejznámějších léčivek. Výtažek z ní se používá k regeneraci kůži a popálenin, ke zlepšení zažívání, pročištění organismu a podpoře imunity.

K těhotenství Aloe Vera nepatří

Konzumace Aloe Vera v těhotenství je velkým otazníkem. Část odborníků varuje před jejím užíváním s tím, že v době těhotenství může způsobit řadu komplikací, jiní lékaři tato varování považují za přehnaná.
Co se tedy o této rostlině a jejímu vztahu k těhotenství píše?
Konzumace Aloe Vera se spíše nedoporučuje, zejména Aloe latex, který působí jako silné projímadlo a ve vyšších dávkách může být nebezpečný i pro zdravého člověka (existují případy, kdy se dává do souvislosti konzumace Aloe latex a selhání ledvin)

Důvodů, proč by se nastávající maminka měla vyhnout produktům obsahujícím výtažky z Aloe Vera, je více:

  • pozor na alergie, které mohou způsobit kožní potíže u citlivých jedinců
  • může působit jako silné projímadlo (s tím souvisí dehydratace, snížení hladiny draslíku v organismu apod.)
  • může způsobovat křeče v břiše
  • způsobuje překrvení oblasti malé pánve, které může být příčinou krvácení
  • může vyvolat předčasné kontrakce
  • může způsobit snížení hladiny cukru v krvi
  • obsahuje fytoestrogeny, které mohou negativně ovlivnit průběh těhotenství       

Lékaři s Mayo Clinik svým pacientkám doporučují toto:
„Pokud žena používá přípravky obsahující výtažky z Aloe Vera jako místní prostředek k zabránění vzniku strií, je velmi nepravděpodobné, že by mohly své těhotenství nějak ohrozit.
Konzumace potravinových doplňků a jiných produktů s obsahem Aloe Vera se ale vzhledem k teoretické stimulaci děložních kontrakcí nedoporučuje.
Zda účinné látky přecházejí do mateřského mléka, není známo. Konzumace šťávy z Aloe Vera se proto kvůli možným vedlejším účinkům nedoporučuje ani v době kojení,“
Na serveru MedlinePlus.com se píše o Aloe Vera toto: „Pokud jste těhotná, nebo kojíte, raději nekonzumujte Aloe Vera. Existují případy, kdy je konzumace dávána do souvislotijuje s potratem a s rizikem vzniku vrozených vývojových vad plodu. Vhodná není ani u dětí do 12 let věku, kdy může způsobit křeče v břiše a průjem,“ 

Kůži Aloe prospěje

Co se týká kosmetických přípravků obsahujících Aloe Vera, řada odborníků se domnívá, že jejich používání v rozumné míře škodlivé není. Možné tak je s těmito přípravky pečovat o místa, která jsou vystavena zvýšenému riziku vzniku strií.
Možné je lokálně využít i jejích hojivých účinků i při péči o jizvu po císařském řezu.

 

 

Diskuze ke článku
Vložit nový příspěvek